You are currently viewing Η Λαμία «πέταξε» για τους 8 του Κυπέλλου!
Η Λαμία επικράτησε εκτός έδρας 0-1 τον Ιωνικός. Και τσέκαρε το εισιτήριο της προημιτελικής φάσης στο Κύπελλο Ελλάδος.

Η Λαμία μετά το 2-0 από το πρώτο αγώνα στην έδρα της επί του Ιωνικού. Σήμερα μέσα στην Αθήνα, είχε να διαχειριστεί αυτό το υπέρ της αποτέλεσμα. Ωστόσο βρήκε το γρήγορο τέρμα και το κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Και πανηγύρισε μία εύκολη πρόκριση για την οκτάδα στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Αφού είχαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα με τον Τιρόνε, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε την απέκρουσε ο Χουτετσιώτης.

Στη συνέχεια η ομάδα του Γρηγορίου, έβρισκε πολύ εύκολα διαδρόμους, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πολλές καταστάσεις για το γκολ.

Αυτό ήρθε στο 37ο λεπτό με σκόρερ τον Ελευθεριάδη, όπου αυτόματα με το συνολικό 3-0, προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έτσι στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και να ψάξουν ένα γρήγορο τέρμα, με αποτέλεσμα να εξαντλήσουν τις λιγοστές ελπίδες για τη πρόκριση.

Στο 65ο λεπτό ο Μανάλης πήγε να γίνει επικίνδυνος στην άμυνα της Λαμίας, αλλά ο Μαρτίνεθ κατάφερε και τον έκοψε, πριν κάνει το σου προς την εστία του Σαράνοφ.

Στη συνέχεια έπεσε πολύ ο ρυθμό και μέχρι το τέλος δεν δημιουργήθηκε κάποια άλλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη μεγάλη αυτή πρόκριση για τους 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης (90’+2′ Χριστοδούλης), Μύγας (60′ Γκοτσούλιας), Βαφέας (60′ Πογκοσιάν), Σάντσες, Βαλεριάνος, Τσιριγώτης, Κιάκος, Ντάλσιο (84′ Κωνσταντινίδης), Αοσμαν, Καμπράλ (84′ Μουστάκης), Μάναλης.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (70′ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88′ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Τιρόνε (69′ Νούνιες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81′ Τσούκαλος).