You are currently viewing LaLiga: Η Μπαρτσελόνα έκανε το 3/3 με ανατροπή

Η Μπαρτσελόνα στην 3η αγωνιστική της LaLiga πήρε τη νίκη επί της Ράγιο Βαγεκάνο, κάνοντας το 3/3 στο ισπανικό πρωτάθλημα

Για την 3η αγωνιστική της LaLiga, η Ράγιο Βαγεκάνο υποδέχθηκε στο Βαγέκος τη Μπαρτσελόνα, το βράδυ της Τρίτης (27/8). Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν το πολύ καλό τους ξεκίνημα στο ισπανικό πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, έκαναν την ανατροπή σφραγίζοντας μια ακόμη νίκη με 1-2. Ταυτόχρονα, η ομάδα του Χάνσι Φλικ σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας, όντας η μόνη με 3 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σοκάρουν τους Καταλανούς, παίρνοντα το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λόπεθ βρέθηκε μέσα στην περιοχή κι εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0. Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα πίεσε ασφυκτικά με σκοπό να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που το κατάφερε τελικά στην επανάληψη.

Συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση του 60λέπτου, ο Ραφίνια συνδυάστηκε όμορφα με τον Πέδρι μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο τελευταίος πλάσαρε ιδανικά με το κακό του πόδι, το αριστερό, για το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά το σκηνικό του ματς παρέμεινε ίδιο. Οι Καταλανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα. Στο 71΄ ο Λέβα βρήκε δίχτυα για την ανατροπή. Όμως το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ νωρίτερα στη φάση.

Το χρυσό γκολ της νίκης για τους Μπλαουγκράνα ήρθε στο 82ο λεπτό από τον Όλμο. Στο ντεμπούτο του, ο 26χρονος Ισπανός λύτρωσε την ομάδα του με ένα εξαιρετικό τελείωμα και τη διατήρησε στην κορυφή.