You are currently viewing LaLiga: Επεισοδιακό φινάλε για τη Ρεάλ στη Βαλένθια (vid)

LaLiga – 27η αγωνιστική: Βαλένθια και Ρεάλ μείναν στην ισοπαλία σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με ένα γκολ που δεν πρόλαβε να μετρήσει

Η Βαλένθια φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μεστάγια, για την 27η αγωνιστική της LaLiga. Το παιχνίδι είχε ένταση και αρκετά γκολ. Τελικά, οι δυο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία (2-2). Παρόλα αυτά, η Ρεάλ είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη. Ακριβώς στην εκπνοή του αγώνα, ο Μπέλιγχαμ πέτυχε ένα 3ο γκολ για τους μερένγκες. Ο διαιτητής όμως, αποφάσισε πως το γκολ μπήκε, αφού είχε ήδη σφυίξει τη λήξη. Φυσικά, η απόφαση αυτή του Χεσούς Χιλ Μανθάνο, προκάλεσε μεγάλη ένταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μαδριλένους, ο Βινίσιους. Στη πιο καυτή έδρα του ισπανικού πρωταθλήματος, πανηγύρισε με την ψυχή του τα 2 γκολ που πέτυχε για την ομάδα του. Είναι το ίδιο γήπεδο όπου τα τελευταία χρόνια έρχεται αντιμέτωπος συνεχώς με ρατσιστικές προσβολές. Βρήκε όμως τον τρόπο να πάρει το αίμα του πίσω…

Ο αγώνας

Οι νυχτερίδες βρέθηκαν σε εξαιρετική κατάσταση και δεν επέτρεψαν στους “μερένγκες” να κάνουν παιχνίδι. Τα γκολ των Ούγκο Ντούρο και Ρόμαν Γιαρεμτσούκ μέσα σε τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα έδωσαν αέρα στους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα βρήκαν γκολ από τον Βινίσιους στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πανηγύρισε επιδεικτικά μπροστά στο κοινό των γηπεδούχων, που του είχαν συμπεριφερθεί άκρως ρατσιστικά την περασμένη σεζόν.

Με τους μερένγκες να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα, ο Βινίσιους βρήκε και δεύτερο γκολ και ισοφάρισε σε 2-2 στο 76′.

Ο αγώνας μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Βαλένθια, η οποία προσπάθησε με κάθε τρόπο να κρατήσει τον βαθμό. Ο Μουκτάρ Ντιακατέ τραυματίστηκε πολύ σοβαρά στο 89′ όταν ο Ορελιέν Τσουαμενί έπεσε πάνω του στη μικρή περιοχή, με συνέπεια να αποχωρήσει πάνω σε φορείο.

Οι επίμαχες φάσεις συνεχίστηκαν στις καθυστερήσεις. Σε εκείνο το σημείο, η Βαλένθια ζήτησε πέναλτι. Όμως η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και δεν κατέληξε στη βούλα.

Το αποκορύφωμα όλω, ήρθε στο 99ο λεπτό. Έπειτα από κόρνερ της Ρεάλ η μπάλα απομακρύνθηκε. Ο Μπραχίμ Ντίαθ έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Τζουντ Μπέλιγχαμ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγύρισαν μέχρι να δουν τον διαιτητή να τους ενημερώνει πως είχε σφυρίξει τη λήξη. Η ένταση ήταν τεράστια, παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν αψιμαχίες, ενώ ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος φέρεται να του είπε “είναι γ@@@@@@ο γκολ. Η μπάλα ήταν στον αέρα. Τι διάολο είναι αυτό;”.