You are currently viewing LaLiga: Δυναμικό ξεκίνημα για τη Μπαρτσελόνα

Συνεχίζει το δυναμικό της ξεκίνημα η Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 2/2 στην 2η αγωνιστική της LaLiga, κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

Το Σάββατο (24/8) η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε στο Ολίμπικο την Αθλέτικ Μπιαλμπάο για τη 2η αγωνιστική της LaLiga. Οι γηπεδούχοι για μια ακόμη φορά πήραν τη νίκη, κάνοντας το 2/2 στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ο Λεναμτόφσκι ήταν αυτός που τους χάρισε το 3ποντο, όπως ακριβώς έκανε και μια εβδομάδα νωρίτερα στο Μεστάγια απέναντι στη Βαλένθια.

Οι μπλαουγκράνα μπήκαν στο παιχνίδι μουδιασμένα. Σε αντίθεση, η Αθλέτικ έδειξε από την αρχή πως είχε όλη τη διάθεση να πάρει τη νίκη. Πίεσαν σκληρά τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Λίγο αργότερα η Μπαρτσελόνα ισορρόπησε στο παιχνίδι. Μάλιστα κατάφερε και προηγήθηκε με γκολ του Λαμίν Γιαμάλ στο 24ο λεπτό.

Ο διεθνής Ισπανός έκανε ένα έξοχο σλάλομ ανάμεσα σε αμυντικούς των Βάσκων. Το δε σουτ που επιχείρησε αμέσως μετά από την άκρη της περιοχής, κατέληξε στα δίχτυα.

Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Χάνσι Φλικ, με δοκάρι του Λεβαντόφσκι στο 37′. Τρία λεπτά αργότερα η Μπιλμπάο κέρδισε πεναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε τέρμα ο Οϊχάν Σανσέτ, στέλνοντας τη μπάλα στη πάνω δεξιά γωνία για το 1-1.

Οι Καταλανοί στο δεύτερο μέρος δεν έμειναν άπραγοι. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών τους, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Αρχικά απείλησαν στο 57′ με δοκάρι και στο 64′ μετά από σουτ του Πολωνού. Στη τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια όμως του στράικερ της Μπαρτσελόνα, έγινε το 2-1. Συγκεκριμένα, στο 75′, ο Λεβαντόφσκι πήρε το ριμπάουντ μέσα στη μικρή περιοχή και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.