You are currently viewing LaLiga: Διπλό τίτλου η Χιρόνα!

Η Χιρόνα διέλυσε με σκορ 4-2 την Μπαρτσελόνα μέσα στο “Καμπ Νου” της Βαρκελώνης. Τώρα, παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας της LaLiga. Η εκπληκτική ομάδα του Μίτσελ διεκδικεί τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της…

Νέα ποδοσφαιρική παράσταση από την φοβερή Χιρόνα. Η ομάδα του Μίτσελ άλωσε την Βαρκελώνη με σκορ 4-2 για την 16η αγωνιστική στην LaLiga. Πλέον, φιγουράρει στο ρετιρέ της βαθμολογίας με 41 βαθμούς (13 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα).

Η Χιρόνα άφησε δύο βαθμούς πίσω της την Ρεάλ Μαδρίτης και επτά βαθμούς πίσω την Μπαρτσελόνα. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ιστορίας της σε βάρος της Μπαρτσελόνα.

Ο Αρτέμ Ντόβμπικ στο 12΄ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 με τον συνήθη ύποπτο Ρόπερτ Λεβαντόφσκι στο 19΄. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτο μέρους. Σκόρερ αυτή τη φορά, ο Μιγκέλ Γκουτιέρεθ Ορτέγκα. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, η Χιρόνα έδειξε ότι δεν… αστειεύεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι πίεσε. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 80΄ο Βάλερι Φερνάντες πάγωσε εκ νέου το “Καμπ Νου” και έγραψε το 1-3 για την Χιρόνα.

Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 2-3 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ιλκάι Γκουντογκάν αλλά ο Κριστιάν Στουάνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την εκπληκτική Χιρόνα.

H ομάδα του Μίτσελ γράφει ιστορία, έχει την κορυφαία επίθεση στην Λα Λίγκα με 38 γκολ. Ο Ουκρανός Αρτέμ Ντόβμπικ έφθασε τα 8 γκολ, ο 37χρονος Κριστιάν Στουάνι ανέβηκε στα 7 γκολ ενώ από 4 γκολ έχουν σημειώσει οι Σάβιο, Ερέρα και Γκαρσία.

H μοναδική της ήττα σημειώθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 2023 στο εντός έδρας ματς με την Ρεάλ Μαδρίτης και με σκορ 3-0. Έκτοτε μετρά επτά νίκες και μία ισοπαλία ενώ συνεχίζει και στο Κύπελλο.

Μπαρτσελόνα

(Τσάβι): Πένια – Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν (65’ Μπάλντε), Ζοάο Κανσέλο – Ντε Γιονγκ, Γκιντογκάν, Πέδρι (80’ Φερμίν Λόπεθ) – Ραφίνια (65’ Γιαμάλ), Λεβαντόφσκι, Ζοάο Φέλιξ (65’ Φεράν Τόρες).

Χιρόνα

(Μίτσελ): Γκατσανίγκα – Έρικ Γκαρθία, Νταβίντ Λόπεθ, Μπλιντ – Κόουτο (78’ Βάλερι Φερνάντεθ), Ιβάν Μαρτίν (87’ Σολίς), Αλέις Γκαρθία, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ – Τσιγκάνκοφ (73’ Πόρτου), Σάβιο – Ντόβμπικ (73’ Στουάνι).