You are currently viewing LaLiga: Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα διατηρεί το απόλυτο

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την τρελή πορεία της και στην 6η αγωνιστική της LaLiga, όπου ισοπέδωσε μέσα στο Θεράμικα τη Βιγιαρεάλ

Την Κυριακή (22/9) η Βιγιαρεάλ υποδέχθηκε στο Θεράμικα τη Μπαρτσελόνα για την 6η αγωνιστική της LaLiga. Οι μπλαουγκράνα ήταν για μια ακόμη φορά εκπληκτικοί. Συνέχισαν την προέλαση τους στο φετινό πρωτάθλημα, διαλύοντας τους γηπεδούχους με 1-5. Αυτή ήταν η 6η νίκη των Καταλανών στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Απέναντι στην Βιγιαρεάλ, η ομάδα του Χάνσι Φλικ έκανε επίδειξη δύναμης από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους μπλαουγκράνα. Πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, στο 20ο και στο 35ο λεπτό. Η Βιγιαρεάλ απάντησε στο 38’μειών οντας σε 1-2. Όμως στο δεύτερο μέρος οι Καταλανοί είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο χορτάρι.

Ο Τόρε ήταν εκείνος που τους έδωσε ξανά την ασφάλεια των δύο γκολ διαφορά στο 58′. Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Ραφίνια που έγραψε το τελικό 1-5 με δύο γκολ μέσα σε εννέα λεπτά (75′ 83′).

Το φινάλε βρήκε τους Καταλανούς να χαμογελούν μεν για τη νέα νίκη αλλά ταυτόχρονα να αγωνιούν για τον σοβαρό τραυματισμό του Τερ Στέγκεν λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ένας τραυματισμός που απειλεί να τον αφήσει νοκ-άουτ ακόμη και για όλη τη σεζόν.