You are currently viewing La Liga: Λεβάντε – Εσπανιόλ 1-1
Η Λεβάντε αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας 1-1 με την Εσπανιόλ. Και έχασε την ευκαιρία να πλησιάζει ακόμα πιο πολύ τις θέσεις της σωτηρίας.

Η Λεβάντε το ήθελε πολύ το παιχνίδι, αλλά η Εσπανιόλ τσίμπησε το βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1. Και άφησε τους γηπεδούχους στο χείλος του γκρεμού. Και να προσπαθούν να παραμείνουν κοντά στις θέσεις της παραμονής στη κατηγορία.

Το πρώτο μέρος, δεν είχε πολλά πράγματα να μας προσφέρει. Αφού οι δύο αντίπαλοι έδωσαν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντά. Με αποτέλεσμα να μην πάρουν ρίσκα και να μην δημιουργήσουν πολλές καταστάσεις μπροστά από τις δύο αντίπαλες εστίες. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ήσυχα ισόπαλο με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος όμως. Οι Καταλανοί κατάφεραν να μπουν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 50ο λεπτό με σκόρερ τον Πουάδο και να παγώσουν το γήπεδο και τους Βαλενθιανούς.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βγήκαν μπροστά, να πιέσουν, να φτιάξουν πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία της Εσπανιόλ και να βρουν την ισοφάριση. Έτσι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 80ο λεπτό με δράστη τον Γκόμεζ και έβαλε φωτιά στο ματς.

Ωστόσο στα εναπομείναντα 10 λεπτά. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο τέρμα, ώστε να πετύχουν αυτή τη νίκη και έμειναν σε αυτό το 1-1. Έτσι οι γηπεδούχοι λόγω έδρας, έχασαν την ευκαιρία να πλησιάζουν και να βρεθούν πολύ κοντά στις θέσεις της σωτηρίας στη κατηγορία.