You are currently viewing La Liga: Καντίθ – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-0

Η Καντίθ πανηγύριζε τεράστια εντός έδρας νίκη 2-0 με την Ράγιο Βαγιεκάνο. Και βρέθηκε μία ανάσα από τις θέσεις της σωτηρίας στη κατάταξη. Ρ

Η Καντίθ ήταν παθιασμένη και αποφασισμένη στο συγκεκριμένο αγώνα, με την ομάδα από το Βαγιέκας. Ώστε να φτάσει στους τρεις βαθμούς και να κρατηθεί πολύ κοντά στις θέσεις για τη παραμονή στη κατηγορία.

Το πρώτο μέρος, ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, πολύ προσεκτικές και χωρίς μεγάλα ρίσκα. Καθώς ήθελαν να κρατήσουν το μηδέν πίσω στην άμυνα και μετά να βρουν τρόπους για να κυνηγήσουν το τέρμα, όπου αυτόματα θα τους έδινε και τους τρεις βαθμούς. Έτσι το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα από τους φιλοξενούμενους. Και κατάφεραν να προηγηθούν στο 55ο λεπτό με τον Αλκαράζ. Ενώ στο 63ο λεπτό πέτυχαν και το 2-0 με δράστη αυτή τη φορά τον Ιντρίτζι.

Έτσι στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν πολύ εύκολα αυτό το 2-0. Με την παρέα του Ρανταμέλ Φαλκάο να μην μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες και να απειλήσει την εστία του Γκολκίπερ της Καντίθ.

Έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν αυτή τη πολύτιμη νίκη, με αποτέλεσμα να παραμείνουν ζωντανή για τη σωτηρία στη μεγάλη κατηγορία της χώρας.