You are currently viewing Κυριάρχησε ο Άρης απέναντι στο Περιστέρι

Basket League – 10η αγωνιστική: Μπαίνοντας από την αρχή σε ρόλο οδηγού και μη χάνοντας ποτέ το προβάδισμα, ο Άρης επικράτησε του Περιστερίου.

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Basket League,  ο Άρης καλωσόρισε στη Θεσσαλονίκη το Περιστέρι. Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη ήταν αρκετά αποτελεσματικό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Δίκαια πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Τ τελικό 81-73 δε, του δίνει το εισιτήριο για το Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Άρης είχε το πάνω χέρι της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά. Αυτό συνέβη λόγω της ευστοχία τους στα μακρινά σουτ. Σουτ, που τον έφεραν στο 9-6 στο 4′. Δύο τρίποντα του Γκάλινατ και ένα του Μπλούμπεργκς διαμόρφωσαν το σκορ σ’ εκείνο το σημείο.

Το Περιστέρι μείωσε σε 11-10 με συνεχόμενους πόντους του Ντάνγκουμπιτς. Ωστόσο, δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την περίοδο με μόλις 4/13 σουτ εντός πεδιάς. Έτσι, οι “κίτρινοι” βρέθηκαν στο +6 (18-12) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου του παιχνιδιού.

Παρόμοιο το σκηνικό του αγώνα και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανανεώνουν πολλές επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Κάτι, που τους βοήθησε να ανεβάσουν την παραγωγικότητά τους.  Παράλληλα, κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα τους “κυανοκίτρινους”.

Επιμέρους 11-2 στα πρώτα τρία λεπτά και ο Άρης ξέφυγε με 29-16. Οι Γουίλιαμς και Ράγκλαντ ξεκόλλησαν το Περιστέρι με τα τρίποντά τους και διαμόρφωσαν το 29-26 στο 18′. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς πήραν σημαντικές λύσεις από τον Ντε Σόουζα. Έτσι, ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +7 (37-30).

2ο μέρος

Οι “κίτρινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς να τους δίνουν και πάλι διψήφια διαφορά, με το σκορ να είναι στο 45-33 στο στο 23ο λεπτό.

Ακολούθησε ένα σερί 6-0 για το Περιστέρι που μείωσε σε 45-39, αλλά δεν έδωσε συνέχεια στο καλό του διάστημα. Ο Άρης πήρε μεγάλες βοήθειες από τους Μπάνκστον και Χάρελ, στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου, που τον βρήκε στο +13 (59-46).

Όλα έμοιαζαν να κυλούν ιδανικά για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, που χάρη στα τρίποντα των Τολιόπουλου και Γκάλινατ βρέθηκαν να προηγούνται με 77-61, 3:51 πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ωστόσο, το Περιστέρι ξύπνησε, αλλά πλέον ήταν αργά. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους 12-2 και μείωσαν σε 79-73, 42 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, όμως δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73

ΑΡΗΣ

(Καστρίτης): Καρ 7 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 2, Ντε Σόουζα 8 (4 λάθη), Χάρελ 5 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 18 (0/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 0/2 βολές) , Σλαφτσάκης , Τολιόπουλος 11 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Μπλούμπεργκς 12 (2/3 τρίποντα) , Φίλλιος, Περσίδης 2, Μπάνκστον 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 6 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάυντ, 3 ασίστ, 4 λάθη)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

(Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (2/6 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Πουλιανίτης 10 , Γουίλιαμς 6 (1/5 τρίποντα) , Τόμπσον 4 , Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 5 (1) , Ντάνγκουμπιτς 11 (1) , Ξανθόπουλος (3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Κασελάκης (3 ριμπάουντ) , Ρένφρο 12 (6 ριμπάουντ)