You are currently viewing Κυριαρχικός Ολυμπιακός, 89-72 τη Μακάμπι

Σπουδαία εμφάνιση από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, που επικράτησε εύκολα με 89-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΣΕΦ για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Το ματς της 22ης αγωνιστικής υξς Euroleague είχε χαρακτήρα τελικού για τον Ολυμπιακό. Η νίκη επί της Μακαμπί Τελ Αβίβ, ήταν επιβεβλημένη. Όντως, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους και μέσα στο κατάμεστο ΣΕΦ, καθάρισαν την αναμέτρηση με 89-72.

Κάνοντας το 2/2 επί των Ισραηλινών, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 12-10 (8-4 εντός και 4-6 εκτός). Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε στον αγώνα έτοιμο και διαβασμένο. Με εκπληκτική εμφάνιση απέδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση. Ειδικά, εν όψει του ντέρμπι της Δευτέρας (22/1 στις 20:15) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για τη Basket League.

Μοναδική η εμφάνιση του Νικόλα Μιλουτίνοβ. Κυριολεκτικά, διέλυσε τον ανταγωνισμό με μία επική εμφάνιση και με ένα συγκλονιστικό double-double 20 πόντων και 20 ριμπάουντ. Κάτι που γράφεται μόνο στο NBA και μόνο από ελίτ σέντερ. Αυτό είχε να συμβεί στη Euroleague 17 χρόνια!! Το είχε κάνει, πριν από 6147 μέρες, ο Αντώνης Φώτσης.

Με φρενήρη ρυθμό μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και με πόντους των Πίτερς, Kάνααν και Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 12-4 στο 5′. Η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο του Μπλατ για το 12-7. Οι γηπεδούχοι, ήταν εντυπωσιακοί και με τους Μιλουτίνοφ και Κάνααν να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 20-7. Η Μακάμπι έμενε κοντά εξαιτίας των Μπλατ και Ντι Μπαρτολομέο, που εκτελούσαν από μακριά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Ριβέρο, αλλά τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-18.

Στη δεύτερη περίοδο και με τις αλλαγές του Ολυμπιακού, η Μακάμπι βρήκε λύσεις και με ένα επιμέρους 10-2 σερί, ισοφάρισαν σε 28-28 στο 14′. Με Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ να σκοράρουν, οι Πειραιώτες πήραν… αέρα 6 πόντων, 36-30 στο 16′. Οι ερυθρόλευκοι, πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 6, 42-36. Μεγάλο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός. Κάνααν, Πίτερς και Γουόκαπ, έβαζαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Μιλουτίνοφ ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες και οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στους 16, 57-41 στο 25′. H Μακάμπι με τους Κόλσον και Μπάλντγουιν σκόραρε και μείωσε στους 11, 61-49. Με 7-1 σερί, ο Ολυμπιακός έκανε το 67-50. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-57 με τρίποντο του Γουέμπ.

Με 9-0 επιμέρους σερί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Κάνααν να έχει σε αυτό το σημείο 4/6 τρίποντο και τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στους 21 πόντους, 78-57. Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας στους 15, 81-66 στο 36′. Οι γηπεδούχοι, δεν θορυβήθηκαν και πήραν τη νίκη με 89-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (2/7 σουτ, 2 ασίστ), Πίτερς 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 5 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 20 (8/13 δίποντα, 4/5 βολές, 20 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

(Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1/4 σουτ), Μπάλντουιν 18 (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/8 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαγέρ, Νίμπο 3 (9 ριμπάουντ), Μπλατ 10 (2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Κόλσον 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ).