You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδος: Λευκίμμη – Άγιος Νικόλαος 1-2
Ο Άγιος Νικόλαος αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε εκτός έδρας 1-2 την Λευκίμμη, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους 16 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο Άγιος Νικόλαος ζει το δικό τους όνειρο, αφού πέρασε το εμπόδιο της πολύ καλής ομάδας της Λευκίμμης με 1-2. Και συνέχιζε το ταξίδι για τους 16 αυτής της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους Κρητικούς, αφού κατάφεραν να ανοίξουν πρώτοι το σκορ, στο 25ο λεπτό με σκόρερ τον Φουκαράκη. Ωστόσο άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, αφού έφεραν στα ίσια το ματς στο 34ο λεπτό με δράστη τον Κωστακιώτη.

Έτσι οι δύο αντίπαλοι, πήγαν στην ανάπαυλα με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο τώρα, οι δύο μονομάχοι μπήκαν να ψάξουν το δεύτερο τέρμα, όπου θα τους έδινε και τη μεγάλη πρόκριση. Δεν είχε πολλές φάσεις στις δύο εστίες. Ωστόσο αυτό συνέβη μέχρι το 75ο λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα με σκόρερ τον Μαυρή.

Έτσι στα επόμενα 15 λεπτά, οι Κρητικοί κατάφεραν να κρατήσουν άνετα αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πανηγυρίζουν αυτή την ιστορική πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες στο Κύπελλο Ελλάδος.

ΑΕ Λευκίμμης: Γκάκος, Γρηγοράκης, Κωστακιώτης, Πουλημένος, Νίκιτς (90΄ Κουλούρης), Μοκοβίλα, Κυπιτου, Τσεβανέδης, Πανταζής (86΄ λ.τ. Ντεκαρνέ), Θεοδωράκης, Γεωργακόπουλος (72΄ Τσολάκης).

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Πυθαρούλης, Τσανάι, Πάγια (74΄ Κίτος), Μαυρής, Μηνάς (90΄Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Νοκάι (52΄ Μαρκάκης), Φουκαράκης.