You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδας: Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός, όλα ανοικτά για ΠΑΟΚ, ΑΕΚ (vid)
Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός έκανε πλάκα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, νικώντας 4-0, ενώ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στο μηδέν.

Κύπελλο Ελλάδας: Ήταν εύκολο το έργο που είχε ο Παναθηναϊκός και με το 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας πέρασε ήδη στα ημιτελικά. Η ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, Αντίθετα ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θα τα ξεκαθαρίσουν όλα στον επαναληπτικό.

Και τα τέσσερα γκολ τα έβαλε το τριφύλλι στο πρώτιο ημίχρονο. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ματέους Βιτάλ έκανε το 1-0 σε μια ωραία συνεργασία των παικτών. Ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που έκανε και το 2-0 στο 20′ μετά από ασίστ του Αϊτόρ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες. Σε μια από αυτές ο Αϊτόρ πέτυχε το 3-0 ύστερα από κάθετη του Καρλίτος.

Στο 42’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ όταν ο Καρλίτος με μια φοβερή λόμπα έκανε το 4-0, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κότσιρας, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σάρλια, Ρούμπεν, Μαουρίσιο(46′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες(62′ Λούντκβιστ), Βιτάλ(46′ Παλάσιος), Αϊτόρ(77′ Σάντσες), Καρλίτος(67′ Ιωαννίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Κουτρομάνος(69′ Πολίτης), Σταμόπουλος, Πλέγας, Βιδάλ(46′ Μπάλλας), Γκόλιας, Μπενγκόα, Γκίνη, Μανιός(46′ Λαρέα), Κοτσώνης, Μπραμπίγια(46′ Καρανίκας)

Στο μηδέν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

Στο ντέρμπι που έγινε στην Τούμπα δεν υπήρξε νικητής, ούτε σκορ. Ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 και η ρεβάνς στο ΟΑΚΑ έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Να σημειωθεί πως μετράει το εκτός έδρας γκολ.

Στο 6′ ο Κούρτιτς έκανε σουτ με τον Τσιντώτα να διώχνει δύσκολα. Μετά από δύο λεπτά ο Τσούμπερ βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ, αλλά πήγε να δώσει πάσα και χάθηκε η μπάλα. Η ΑΕΚ έχασε την πρώτη καλή φάση στο 18′ με τον Ανσαριφάρντ να φεύγει σε αντεπίθεση.

Έκανε την πάσα στον Τσούμπερ, αλλά ο Πασχαλάκης διάβασε την φάση, βγήκε κι έκοψε. Στο 34′ Πασχαλάκης έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Τσούμπερ. Κι ένα λεπτό μετά ο Μήτογλου έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή σε σουτ του Αουγούστο.

Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να είχε 6 τελικές, και την ΑΕΚ δύο, αλλά ήταν σημαντικές.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τσούμπερ στο 56′ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, σωστά, για οφσάιντ.

Ο Γέβτιτς στο 62′ βρήκε ωραία τον Τσούμπερ, ωστόσο πάλι ο Πασχαλάκης έκανε σωτήρια επέμβαση στο σουτ που του έγινε. Για να έρθει το 76 και σε σέντρα του Λύρατζη η μπάλα να σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Σίντκλεϊ (71′ Βιεϊρίνια), Σβαμπ, Κούρτιτς, Ζαμπά (71′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (77′ Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (77′ Σβιντέρσκι).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι ,Σιμόες (90+2′ Σβάρνας), Γέβτιτς (81′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (87′ Χατζησαφί).