You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ (+vid)

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης δίνει στον ΠΑΟΚ, η νίκη του στην Τούμπα επί του Παναθηναϊκού στον 1ο προημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό στον 1ο προημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας Novibet. Από την αναμέτρηση νικητής βγήκε ο Δικέφαλος με 2-0, που πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους 4 της διοργάνωσης. Στη ρεβάνς της Λεωφόρου, που θα γίνει σε μια βδομάδα, θα μάθουμε αν θα τα καταφέρει.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανώτερος στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος. Ξεχωριστή στιγμή για τους πράσινους, το δοκάρι του Τσερίν στο 21′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση. Έκανε πολλές ευκαιρίες για γκολ, καταφέρνοντας τελικά να σκοράρει δυο φορές. Μάλιστα, το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Τάισον, που έκανε το εξαιρετικό ντεμπούτο του με το Δικέφαλο σε αυτό το παιχνίδι.

Στα πρώτα 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ, που μπήκε δυνατά στον αγώνα, είχε την υπεροχή. Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός ανέβηκε. Το ημίχρονο κύλησε με χλιαρές φάσεις, χωρίς ιδιαίτερα ξεσπάσματα. Ξεχωριστή στιγμή στο 21′ του αγώνα, όπου το τριφύλλι θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ.

Σε ωραία επίθεση από τα δεξιά έγινε το γύρισμα του Παλάσιος προς τον Ιωαννίδη. Η άμυνα του ΠΑΟΚ αντέδρασε διώχνοντας τη μπάλα, που όμως δεν απομακρύνθηκε αρκετα. Τότε, ο Τσέριν, που είχε ακολουθήσει τη φάση, έκανε σουτ-βολίδα τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμη καλή στιγμή. Στο 27′, σε κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Τσέριν και πάλι. Αυτός έκανε το γέμισμα προς τα δεξιά. Ο Πούγγουρα γύρισει τη μπάλα προς τον Κουρμπέλη. Αυτός όμως δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα με κεφαλιά υπό την πίεση του Κουλιεράκη.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε και αυτός στο 35′ με σουτ που επιχείρησε ο Μπράντον Τόμας μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού, που έφυγε εκτός εστίας. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το μοιραίο λάθος του Βαγιαννίδη

Ο Παναθηναίκός ξεκίνησε το 2ο μέρος με διπλή αλλαγή. Οι Μπερνάρ και Κουρμπέλης έμειναν στα αποδυτήρια. Στη θέση τους μπήκαν οι Βέρμπιτς και Τσόκαϊ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε και παλι δυνατά στο παιχνίδι. Μόλις στο 47′ απείλησε την πράσινη εστία. Ο Κωνσταντέλιας με τακουνάκι βρήκε τον Ζίβκοβιτς. Αυτός έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Λοντίγκιν όμως να μπλοκάρει τη μπάλα σταθερά.

Στο 53′ όμως, ο Βαγιαννίδης έκανε ένα μοιραίο λάθος. Μετά από σκληρή πίεση, γύρισε τη μπάλα προς τον Λοντίγκιν. Το γύρισμα του όμως ήταν πολύ αδύναμο. Τότε ο Μπράντον Τόμας βρήκε την ευκαιρία και μπήκε στη φάση. Μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Λοντίγκιν, δίνοντας το προβάδισμα στον δικέφαλο.

Το εξαιρετικό ντεμπύτο του Τάισον

Ο Λουτσέσκου προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο 68′ του αγώνα. Έριξε στο ματς τους Τάισον, Ολιβέιρα και Σβμαπ αντί των Νάρεϊ, Μπράντον και Αουγκούστο. Ήταν σαφές πως ο ΠΑΟΚ έψαχνε το δε’υτερο γκολ.

Ένα γκολ που ήρθε από τον πρωτοεμφανιζόμενο με την ασπρόμαυρη φανέλα, Τάισον. Και ήταν μόλις στη δεύτερη επαφή του με τη μπάλα, στο 72′ του αγώνα.

Ο Κωνσταντέλιας κατέβασε όμορφα τη μπάλα εκτός περιοχής. Υπό την πίεση του Πούγγουρα, την έδωσε στον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος φορ “τσίμπησε” τη μπάλα ανάμεσα σε Βαγιαννίδη και Σένκεφελντ για να βρει το κενό και τον Τάισον. Αυτός, με δεξί πλασέ νίκησε τον Λοντίγκιν, γράφοντας το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει για να μειώσει τη διαφορά. Οι Τσέριν, Βέρμπιτς και Καμπετσής φτάσαν μέχρι την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να κάνουν τελικές προς την εστία του Κοτάρσκι.

Σε αντίθεση ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να φτάσει και σε τρίτο γκολ και να βάλει… τέλος στην υπόθεση πρόκριση για το Κύπελλο Ελλάδας. Τόσο στο 90′ μετά το σουτ του Σβαμπ όσο και στο 92′ μετά το γύρισμα από τα δεξιά και την παρέμβαση του Πούχατς που έδιωξε σωτήρια ο Λοντίγκιν