You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός απέκλεισε τον Ατρόμητο (0-1) +vid

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Καρλίτος σκόραρε για 8η φορά φέτος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 0-1 του Ατρόμητου και προκρίθηκε στους «16».

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα για τον αγώνα στο Κύπελλο Ελλάδας και για πρώτη φορά άφησε εκτός ενδεκάδας τον Βιτάλ, ενώ έδωσε φανέλα βασικού στους Βέλεθ, Ιωαννίδη και Βιτάλ.
Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με σε φάση διαρκείας με τον Κουλούρη. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με τον Καρλίτος (16’) που… προειδοποίησε καθώς 20 λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ μετά από γέμισμα του Χουνκάρ.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος κέρδισε μέτρα αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πλησίασε περισσότερο στο δεύτερο γκολ. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αρκετές αντεπιθέσεις, αλλά ήταν άστοχοι με ευκαιρίες στο 63΄, 70΄, 86΄, 90΄. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ανορθόδοξα στο φινάλε, το σκορ δεν άλλαξε και η ομάδα του Ιβαν Γιοβάνοβιτς πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Tο «τριφύλλι» πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από 12 συνεχόμενες ανεπιτυχής προσπάθειες, Μάλιστα, η τελευταία ήταν στις 6 Φεβρουαρίου του 2021 και πάλι κόντρα στον Ατρόμητο και πάλι στο Περιστέρι!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Μπούξμπαουμ του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής και τον Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας και βοηθός ο Απτόσογλου του Συνδέσμου Αθηνών.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Παπαδόπουλος, Στρούγγης, Μαυρομμάτης (76′ Αθανασίου), Κιβρακίδης (60′ Βασιλαντωνόπουλος), Γκαλβάο, Σάλομον, Νάτσος (70′ Ντένιτς), Καρτάλης (76′ Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος (70′ Τζαβίδας), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (79′ Σάντσες), Βέλεθ, Σάρλια, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90′ Πούγγουρας), Παλάσιος (69′ Βιτάλ), Καρλίτος, Ιωαννίδης

Τα σημερινά αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου:

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1
36’ Καρλίτος

Πανσερραϊκός – Βόλος 1-3
14’ Μαρκιόνι – 6’ Μπαρτόλο, 57’ αυτ. Δημητρίου, 78’ Ροσέρο

Ηλιούπολη – Λαμία 0-3
12΄, 56’ Τσούκαλος, 90’ Μαζουλουξής

Ξάνθη – Ιωνικός 1-2
26’ Πλατέλλας – 77’ Ντάλσιο, 79’ Τιράμ

ΑΕ Λευκίμμης – Αγιος Νικόλαος 1-2
34’ Κωστακιώτης – 25’ Φουκαράκης, 76’ Μαυρής