You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδας: Μεγάλη πρόκριση του ΠΑΟΚ, 1-1 με Ολυμπιακό!

Κύπελλο Ελλάδας: Σε ένα επεισοδιακό ημιτελικό, ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 109’ στον Ολυμπιακό και με το 1-1 της ρεβάνς πήρε την πρόκριση στον τελικό (21/5) όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς εν τέλει επέμεινε στον Τικίνιο στην θέση του «φουνταριστού», ενώ πλαισίωσε τον Παπασταθόπουλο με τον Σισέ, αντί του Κώστα Μανωλά κόντρα στο ρεπορτάζ των τελευταίων ημερών για την ρεβάνς των ημιτελικών στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε φανέλα βασικού στον Μουργκ για το αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Αουγκούστο να μεταφέρεται στον άξονα στο πλευρό του Κούρτιτς.

Το ματς ξεκίνησε με ρυθμό που γρήγορα όμως έδωσε την θέση του στα… νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα. Οι δύο ομάδες απέφυγαν τα ρίσκα και στο πρώτο 20λεπτο είχαμε μόλις μια… υποψία φάσης για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά κέρδισαν μέτρα χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά. Με τον Ολυμπιακό να απειλεί με τον Μπουχαλάκη (26’) και τον ΠΑΟΚ να απαντά με προσπάθεια του Σιντκλεϊ. Η κατοχή ηταν με τους Θεσσαλονικείς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το γκολ. Οταν ο Μασούρας δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Πασχαλάκη (41’).

Ο Σοάρες πήρε την θέση του τραυματία Μπίσεσβαρ στην ανάπαυλα, όπου ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και είχε και πάλι την κατοχή. Οι δύο -τεχνικοί ξεκίνησαν τις κινήσεις της… σκακιέρας και το ματς είχε – επιτέλους – ρυθμό στο τελευταίο 20λεπτο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μασούρα και τον Ροντρίγκεζ, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Ζίφκοβιτς και Σοάρες. Με τον δεύτερο να δοκιμάζει την τύχη του με σουτ από την σέντρα που βρήκε όμως σε ετοιμοτητα τον Βάτσλικ.

“Φωτιά” στην παράταση

Η παράταση ήταν αντιθέτως συναρπαστική! Στο 101’, ο Ελ Αραμπί κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος «βάζοντας» φωτιά στο «Καραϊσκάκης»! Ο Λουτσέσκου έριξε στην μάχη τον Τσόλακ και δικαιώθηκε καθώς στο 109’, ο Ολιβέιρα «σέρβιρε» στον Κροάτη που από κοντά έκανε το 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τα νευρα ξεχείλιζαν στα λεπτά που απέμειναν με κάρτες ακόμα και στον πάγκο, με τον Ολυμπιακό να τα παίζει όλα για όλα για το γκολ της πρόκρισης. Ο Σισέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη (120’) και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την σπουδαία πρόκριση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (111’ Κούντε), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (111’ Βρουσάι), Ροντρίγκες (75’ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί)

ΠΑΟΚ

(Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46’ λ. τρ. Φελίπε Σοάρες, 105’ Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (62’ Μιτρίτσα, 90’ λ.τρ. Τέιλορ), Άκπομ (72’ Ολιβέιρα).