You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδας: Επική πρόκριση του Παναθηναϊκού στον τελικό, στα πέναλτι επί του ΠΑΟΚ! [vid]

Σε παιχνίδι θρίλερ και διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο Παναθηναϊκός πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό στο Κύπελλο Ελλάδας, στα πέναλτι σε βάρος του ΠΑΟΚ!

Κύπελλο Ελλάδας: Ο Παναθηναϊκός ύστερα από ένα ιστορικό παιχνίδι, πήρε τη πρόκριση στα πέναλτι με 6-5 σκορ, ύστερα από το γκολ του Λημνιού στη παράταση.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια επική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 6-5 στα πέναλτι με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει τρία πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο, αφού έγιναν ελάχιστες φάσεις και κυριάρχησαν οι μονομαχίες και οι δυνατές φάσεις. Επίσης οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη, δείγμα τους άγχους και της κρισιμότητας του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός άφησε περισσότερο τις πρωτοβουλίες στον ΠΑΟΚ, μιας και αυτός ήταν που ήθελε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε και άλλο την απόδοση του και κατάφερε να απειλήσει την εστία του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Λουτσέσκου τελικά έφτασε στο γκολ χάρη στον Ζίβκοβιτς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Η παράταση

Η παράταση κυλούσε φυσιολογικά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της, όταν ο Κεντζιόρα ύστερα από σέντρα σκόραρε για το 0-2 (105′) εκτελώντας τον Ντραγκόφσκι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο ΠΑΟΚ εκείνη τη στιγμή κρατούσε το σκορ πρόκρισης στα χέρια του.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε, έφτασε στο μείωση του σκορ και στο πολύτιμο γκολ με τον Λημνιό, ο οποίος σκόραρε στο 120+9′ και οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Το ματς σημαδεύτηκε από έναν σοκαριστικό τραυματισμό του Μπάμπα ο οποίος μετά από σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τις αισθήσεις του. Ο ΠΑΟΚ έτσι έμεινε με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

Τα πέναλτι

Εκεί ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για τρίτη φορά τη φετινή χρονιά και τα κατάφερε ξανά. Με ήρωα τον τερματοφύλακά του, που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, πέταξε τον ΠΑΟΚ εκτός συνέχειας. Ο Πολωνός τερματοφύλακας απέκρουσε τρία πέναλτι, την ώρα που ο ΠΑΟΚ, είχε τρία match ball για να πάρει τη πρόκριση!