You are currently viewing Κύπελλο: Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναικός 0-1
Ο Παναθηναικός επικράτησε εκτός έδρας 0-1 με την Αναγέννηση Καρδίτσας. Και προκρίθηκε εύκολα στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναθηναικός με προίκα το 4-0 από το πρώτο αγώνα της Λεωφόρου, απλώς στο σημερινό παιχνίδι, έπρεπε να εμφανιστούν σοβαροί και να διαχειριστούν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα, ώστε να βρεθούν στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό, αφού οι δύο ομάδες δεν κλείστηκαν και είχαν επιθετικές διαθέσεις. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Γκατσίνοβιτς έπιασε το σουτ και βγήκε λίγο επάνω από την εστία του Γκέκα.

Στη συνέχεια είχαν και άλλη φάση οι Πράσινοι στο 15ο λεπτό με τον Βιτάλ, αλλά το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι μετά το 20ο λεπτό ανέβασαν στροφές, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Γκίνη στο 21ο και 26ο λεπτό, αλλά ο Διούδης έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις. Έτσι αυτό το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι δύο ομάδες δεν έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες. Ωστόσο οι Πράσινοι βρήκαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 81ο λεπτό με σκόρερ τον Παλάσιος. Έτσι με το 0-1 έληξε το ματς. Και η ομάδα του Γιοβάνοβιτς εξασφάλισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκουγκούδης, Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Λέιρα(58? Kαρανίκας), Βιδάλ, Γκίνη, Μπαμπαντιμπανγκά(57′ Κουτσιανικούλης), Μανιός(68′ Μπιανκόνι), Πλέγας(75? Θεολόγης)

Παναθηναϊκός:Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες(61? Σιδεράς), Πούγγουρας, Σάρλια, Αγιούμπ(61′ Ρούμπεν), Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς(61′ Παλάσιος), Βιτάλ, Χατζηγιοβάνης(74′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης(74′ Κουρμπέλης)