You are currently viewing Κβαρατσχέλια: Το εκπληκτικό γκολ που θύμισε Μαραντόνα (+vid)

Στην 26η αγωνιστική της Siera A, ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια με ένα μοναδικό γκολ ξύπνησε στου Ναπολιτάνους μνήμες από την εποχή του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια θυμίζει τον Μαραντόνα. Ο Κβαρα-ντόνα, όπως τον αποκαλούν πια, άνοιξε το σκορ στον αγώνα της Νάπολι με την Αταλάντα για την 26η αγωνοστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Το γκολ που πέτυχε στο 60ο λεπτό της συνάντησης, ήταν απαράλληλης τεχνικής κι εκτέλεσης.

Ο Γεωργιανός μάγος πήρε την πάσα από τον Όσιμεν, στην περιοχή της Αταλάντα. Mε πανέμορφες προσποιήσεις άδειασε τρεις αμυνόμενους. Αμέσως μετά, βρήκε χώρο για να σουτάρει και να γράψει το 1-0. Σχολιάζοντας το συγκεκριμένο γκολ στο twitter, η Siera A, έγραψε… Ho visto Kvaratskhelia, ho visto Kvaratskhelia. Είναι μια παράφραση του γνωστό συνθήματος για τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Οι παρτενοπέι συνέχισαν μετά το γκολ του Κβαρα-ντόνα να είναι οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Κάπως έτσι, λίγο αργότερα, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι διπλασίασε τα τέρματα της. Συγκεκριμένα στο 74ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ραχμάνι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μούσο για το 2-0.

Με αυτήν την εντός έδρας νίκη της η Νάπολι, που βρίσκεται στην κορυφή της Siera A, έφτασε την απόσταση από τη δεύτερη Ίντερ, στο +18. Είναι φανερό πως  οι παρτενοπέι δεν το χάνουν με τίποτα φέτος. Μάλιστα ήδη γίνονται οι πρώτες προετοιμασίες για να πανηγυρίσει το τρίτο σκουντέτο της ιστορίας τους!