You are currently viewing Κρίστιαν Έρικσεν: Γύρισε στην Εθνική Δανίας με γκολ, δοκάρι και αποθεώθηκε (vids)

Ο Κρίστιαν Έρικσεν γύρισε και στην Εθνική Δανίας για να βάλει γκολ, είχε δοκάρι και όπως ήταν φυσιολογικό αποθεώθηκε.

Είναι ένας μαχητής και γύρισε στα γήπεδα. Ο Κρίστιαν Έρικσεν έδειξε σε όλους πως δεν τελείωσε το ποδόσφαιρο. Η Εθνική Δανίας τον υποδέχθηκε ξανά κι εκείνος έδειξε την κλάση του με γκολ και δοκάρι.

Πιο συγκεκριμένα έπαιξε στο φιλικό με την Ολλανδία όπου η Δανία ηττήθηκε με 4-2. Οι Ολλανδοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τους με τους Δανούς.

Κάτι που αποδεικνύεται και από το τελικό 4-2. Η Δανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 20 λεπτο με τον Βεστεργκααρντ το τέρμα του Μπεργκβάιν στο 16ο.

Αλλά από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ξέφυγαν. Στο 29ο λεπτό ο Ακε έκανε το 2-1, ο Ντεπάι το 3-1 στο 38ο λεπτό, με τον Έρικσεν να σκοράρει και να μειώνει σε 4-2 στο 48ο λεπτο.

Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Μπεργκβάιν στο 71ο λεπτο. Στο 74ο λεπτο ο Έρικσεν είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Το γεγονός του φιλικού ήταν ο Έρικσεν. Το περασμένο καλοκαίρι σόκαρε τον πλανήτη. Καθώς κατέρρευσε κατά την διάρκεια αναμέτρησης για το Euro.

Οι σκηνές ήταν συγκινητικές, ενώ μέχρι να τον επαναφέρουν οι γιατροί του αγώνας, ο κόσμος παρακολουθούσε με κομένη την ανάσα.

Ο Έρικσεν πέρασε πολλά και αρχικά υπήρξε δυσκολία για να πει κανείς αν θα γυρίσει στην δράση. Μάλιστα μπήκε πρόωρο τέλος και στο συμβόλαιο του με την Ίντερ. Ωστόσο έδειξε την κράση του. Γύρισε στις προπονήσεις, έκανε ειδικό πρόγραμμα και κέρδισε συμβόλαιο στην Μπράντφορντ. Δηλαδή παίζει ξανά στην Premier League.

Στο πλέον ανταγωνιστικό πρωτάθλημα σε όλο τον πλανήτη. Αποδεικνύει και την δύναμη του για να γυρίσει σε αυτό που αγαπάει. Το να παίζει μπάλα.