You are currently viewing Κόπα Αμέρικα: Νίκες για Βραζιλία, Κολομβία και το σημερινό πρόγραμμα (vids)
Κόπα Αμέρικα: Ξεκίνησε το μεγάλο τουρνουά της Νοτίου Αμερικής σε επίπεδο συλλόγων με τις Βραζιλία, Κολομβία να κάνουν θετική πρεμιέρα.

Η Βραζιλία είναι οικοδέσποινα του Κόπα Αμέρικα και στην πρεμιέρα της νίκησε την Βενεζουέλα. Στο δεύτερο ματς η Κολομβία επικράτησε 1-0 του Ισημερινού.

Η σελεσάο, με όλα τα αστέρια της επιβλήθηκε 3-0 της Βενεζουέλας. Βέβαια ο αντίπαλος ήταν αποδεκατισμένος. Γιατί είχε 14 κρούσματα κορονοϊού. Η οικοδέσποινα πήρε μια άνετη νίκη κι έδειξε πως είναι από τα φαβορί.

Το σκορ άνοιξε για την «σελεσάο» ο Μαρκίνιος στο 23ο λεπτό με κοντινό πλασέ. Η Βραζιλία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πολλές ευκαιρίες κι για άλλα γκολ.Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 64ο λεπτό. Ο Μπαρμπόσα στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του Β’ ομίλου της διοργάνωσης, η Κολομβία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας σε ένα μέτριο παιχνίδι του Ισημερινού με 1-0.

Χωρίς την μεγάλη φάση, ο αγώνας έφτασε στο 41ο λεπτό όπου οι Κολομβιανοί με το γκολ του Καρντόνα άνοιξαν το σκορ και πήραν τη νίκη.

Οι αναμετρήσεις της Δευτέρας

Το πρόγραμμα της Δευτέρας περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Αργεντινή-Χιλή και Παραγουάη-Βολιβία.

Η πρώτη θα ξεκινήσει στις 00:00 και θα διεξαχθεί στο Ζοάο Χαβελάνζε του Ρίο Ντε τζανέιρο. Η δεύτερη είναι με ώρα έναρξης τις 03:00 και θα γίνει στο Ολίμπικο της Γκοϊανία.

Ο Λιονέλ Μέσι είναι κανονικά στην αποστολή της Αργεντινής. Μπορεί να είναι και από τις τελευταίες μεγάλες διοργανώσεις που μετέχει. Και θέλει να φτάσει στον τελικό και να κατακτήσει την πρώτη του διεθνή διοργάνωση.

Αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια της και η Χιλή. Η οποία έχει δύο ισοπαλίες και μία νίκη κόντρα σε Βολιβία και Αργεντινή για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της Παραγουάη, η οποία μετράει τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στα προκριματικά του Μουντιάλ κόντρα σε Αργεντινή, Βολιβία, Ουρουγουάη και Βραζιλία. Στο τελευταίο παιχνίδι της εντός έδρας κόντρα στη «Σελεσάο» εμφανίστηκε αρκετά αποδιοργανωμένη χάνοντας με κάτω τα χέρια 2-0.

Αήττητη στα τελευταία δύο παιχνίδια της η Βολιβία η οποία κατάφερε μετά την επικράτηση κόντρα στη Βενεζουέλα εντός έδρας να πάρει σπουδαίο βαθμό στην έδρα της Χιλής μένοντας ισόπαλη με σκορ 1-1.