You are currently viewing Κόπα Άφρικα: Τυνησία – Μάλι 0-1
Το Μάλι επικράτησε με 0-1 την Τυνησία. Και απέκτησε σαφές προβάδισμα για τη πρωτιά στον 6ο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα γήπεδα του Καμερούν, με πολλές φιλοδοξίες. Αφού στόχος τους είναι να φτάσουν πολύ ψηλά στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους δύο μονομάχους, να μην έχουν διάθεση να ανοιχτούν από τα πρώτα λεπτά. Και πρώτος τους στόχος, ήταν να προστατεύσουν τα αμυντικά τους καθήκοντα.

Οι δύο ομάδες τα κατάφεραν, αφού δεν δημιούργησαν πολλές καταστάσεις για κάποιο τέρμα σε ολόκληρο ημίχρονο. Έτσι πήγαν στην ανάπαυλα για το πρώτο μέρος ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αγριεμένοι. Με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 48ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Κονέ.

Στη συνέχεια, οι Τυνήσιοι πήραν τα ηνία του ματς. Και προσπάθησαν να βγουν μπροστά, να πιέσουν τον αντίπαλο, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση και να φέρουν το ματς στα ίσια.

Έτσι τη μεγάλη ευκαιρία την είχαν στο 77ο λεπτό με τον Καζρί να χάνει πέναλτι. Καθώς ο τερματοφύλακας του Μάλι, έπεσε στη σωστή γωνία και αποσόβησε το τέρμα.

Η ομάδα του Μάλι, άντεξε στη πίεση των παικτών της Τυνησίας, ακόμη και όταν αντίκρισε ο Τουρέ στο 86ο λεπτό την απευθείας κόκκινη κάρτα. Έτσι με το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν αυτή τη τεράστια επιτυχία, αφού ξεκίνησαν με τεράστια νίκη στο Κόπα Άφρικα