You are currently viewing Κόπα Άφρικα: Γκάμπια – Μάλι 1-1
Η Γκάμπια με το Μάλι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Έτσι βρέθηκαν μία ανάσα, από την τεράστια πρόκριση στους 16 του Κόπα Άφρικα.

Το Μάλι δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκάμπια, αφού έμεινε στο 1-1. Και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα με νίκη στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος, η παρέα του Μανέ πήρε από την αρχή του αγώνα τη πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπάθησε να βρει το γκολ. Αλλά έπεσε απάνω στην πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, για να ανοίξουν το σκορ. Αλλά χτύπησαν στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Μάλι, πρώτα στο 22ο λεπτό με τον Μούσα Μπάροου και στο 38ο λεπτό με τον Τζάλοου.

Εν τέλι οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο ισόπαλο χωρίς τέρματα στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Μάλι μπήκαν αγριεμένοι, είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά της σταμάτησε ο πολύ καλός τερματοφύλακας της Γκάμπια.

Έτσι εν τέλι βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα, στο 77ο λεπτό με δράστη τον Κονέ, μετά από εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο στο 90ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Μούσα Μπάροου.

Έτσι το τελικό 1-1, έφερε και τους δύο μονομάχους πολύ κοντά στη μεγάλη πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες της κόπα Άφρικα