You are currently viewing Κηφισιά και ΠΑΣ μαζί στη Super League 2

H Κηφισιά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στην 6η αγωνιστική των play out της Super League και υποβιβάζεται

Στην 6η αγωνιστική των play out της Super League, η Κηφισιά έδινε τελικό παραμονής απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Δυστυχώς δεν κατάφεραν να πάρουν όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αντίθετα, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το παιχνίδι με 2-3. Έτσι, παρέσυρε μαζί του στην πτώση προς τη Super League 2 και την ομάδα των βορείων προαστίων.

Οι Ηπειρώτες ήδη από την προηγούμενη αγωνιστική είχαν ..εξασφαλίσει την πτώση τους στην Super League 2. Για την ομάδα των βορείων προαστίων όμως, υπήρχε μια ευκαιρία. Θα έπρεπε όμως, είτε να κερδίσουν, είτε να μη νικήσουν ο Παναιτωλικός με τον Βόλο. Οπότε, το κίνητρο για τη νίκη ήταν τεράστιο. Ωστόσο, το πράγματα δεν πήγαν όπως τα περίμεναν.

Στο Μιχάλης Κρητικόπουλο της Καισαριανής, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε γερή μάχη. Με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Γεωργόπουλο, οι Ηπειρώτες έπαιξαν για την αξιοπρέπειά τους και τελικά πήραν τη νίκη.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου προηγήθηκε στο 26ο λεπτό.  Σκόρερ ο Σωτήρης Νίνης με μια αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ, που ο Αθανασίου δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει. Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε με τον Ροσέρο στο 34′. Ο Κολομβιανός συνδυάστηκε άψογα με τακουνάκια με τον Κόντε. Με ωραίο τσίμπημα της μπάλας προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά μπήκε δυνατά. Έτσι, στο 53ο λεπτό ο Σάντος τροφοδότησε τον Τεττέι με δυνατό σουτ. Αυτός όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Αθανασίου και το οριζόντιο δοκάρι του στέρησαν το γκολ. Τελικά, η Κηφισιά σκόραρε με τον Πρίτσα στο 66ο λεπτό. Το γκολ του όμως, ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ στον Λιάσο.

Ο Τεττέι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 70ο λεπτό με κεραυνό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρίτσα. Στο 74ο λεπτό όμως, ο ΠΑΣ έφερε τούμπα το ματς. Ο Τζίνο μοίρασε την μπάλα με τακουνάκι στον Μπεγκάλα. Αυτός έκανε το σουτ που κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Βαφέας με προβολή δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Κηφισιά πίεσε για την ανατροπή. Ωστόσο το τρίτο γκολ το πέτυχε ο ΠΑΣ με τον Ροσέρο στις καθυστερήσεις. Ο Κολομβιανός πήρε την μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα εκτέλεσε τον Νικοπολίδη που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Κηφισιά

(Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα, Νίνης, Πρίτσας, Κλωναρίδης (41′ Γκόμπελιτς), Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα

(Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος, Καραχάλιος, Λιάσος, Τζίμας, Ροσέρο, Κόντε.