You are currently viewing Κέιν: Το… μαύρο ντεμπούτο του με τη Μπάγερν (vid)

Το ντεμπούτο του Χάρι Κέιν με τη Μπάγερν Μονάχου επισκίασε το σόου της Λειψίας που κατέκτησαν το Γερμανικό Super Cup

Μόλις λίγες ώρες αφότου ανακοινώθηκε επίσημα από τη Μπάγερν Μονάχου, ο Χάρι Κέιν έκανε την επίσημη πρώτη του στα γερμανικά γήπεδα. Σίγουρα όμως δεν ήταν όπως το ονειρεύτηκε…

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός της εθνικής Αγγλίας έκανε το ντεμπούτο του στον τελικό του γερμανικού Super Cup. Για μια ακόμη φορά η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε απέναντι στη Λειψία. Ήταν μια επανάληψη του περσινού τελικού. Αυτή τη φορά όμως, ο αποτέλεσμα ήταν πολύ διαφορετικό.

Στην Allianz Arena, οι ταύροι έδωσαν ένα μοναδικό σόου, παραβιάζοντας την εστία των Βαυαρών 3 φορές. Μέγας πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Ντάνι Όλμο, που πέτυχε χατ-τρικ, κλειδώνοντας την κατάκτηση του τροπαίου. Συγκεκριμένα, ο Ισπανός σκόραρε στο 3’, στο 44’ και στο 68’ με πέναλτι.

Την ίδια ώρα ο Χάρι Κέιν έκανε το ντεμπούτο του, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 64ο λεπτό, έχοντας ουσιαστικά μόνο δύο-τρεις επαφές με την μπάλα.

Η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 2ο λεπτό,  ο Οπεντά προειδοποίησε, ενώμόλις  ένα λεπτά αργότερα έγινε το 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφτασε στην περιοχή. Η άμυνα των Βαυαρών δεν μπόρεσε να απομακρύνει. Ο Όλμο βρήκε την ευκαιρία και με σουτ από τα αριστερά της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπάγερν πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και προσπάθησε να φέρει το σκορ στα ίσα. Δύο σημαντικές ευκαιρίες χάθηκαν για τους Βαυαρούς με τον Μάτις Τελ στο 16′ και στο 24′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι πρωταθλητές είχαν και δοκάρι, μετά από παρολίγον αυτογκόλ του Σιμακάν.

Στο 44′ η Λειψία τιμώρησε την Μπάγερν για δεύτερη φορά. Ο Βέρνερ τροφοδότησε τον Όλμο, ο οποίος γύρισε το σώμα του ανάμεσα σε Ντε Λιχτ και Λάιμερ και σούταρε κάτω από τα πόδια του Ούλραϊχ για το 2-0, με το γκολ του να είναι πραγματικά πανέμορφο.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάγερν επιχείρησε να μειώσει, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μάλιστα, Τελ και Μουζιάλα είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία. Στο 63′ ο Τούχελ έριξε στη μάχη τον Χάρι Κέιν, ο οποίος αποθεώθηκε από την Allianz Arena. Ο ενθουσιασμός όμως κράτησε λίγο.

Στο 66′ ο Μαζραουί έκανε χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Όλμο νίκησε τον Ούλραϊχ και έκανε το χατ-τρικ. Μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού το σκορ δεν άλλαξε. Η Λειψία θα μπορούσε να έχει πετύχει και τέταρτο γκολ, με τον Σέσκο να είναι ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία της Μπάγερν. Έτσι, οι ταύροι κατέκτησαν το πρώτο Σούπερ Καπ τους.