You are currently viewing Κάζο για την ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Η “Ένωση” είχε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην κορυφή της Super League με νίκη στην έδρα του Παναιτωλικού. Βρέθηκε να προηγείται με 0-2 στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, όμως τα “καναρίνια” επέστρεψαν και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό με το τελικό 2-2.

Στο Αγρίνιο ταξίδεψε η ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική της Super League. Εκεί έφτασε ζητώντας τη νίκη, που θα την ανέβαζε στην κορυφή. Οι Αιτωλοί όμως, είχαν άλλη γνώμη…

Ο αγώνας ξεκίνησε ευνοϊκά για την ΑΕΚ. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Γκαρσία πήρε την πρώτη ευκαιρία. Εκμεταλλεύτηκε μια λάθος αναχαίτιση της άμυνας του Παναιτωλικού. Έτσι, με ένα εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Στο 7′, ο Φρεντ επιχείρησε σουτ από τα αριστερά. Ο Καπίνο όμως, έδωσε κόρνερ. Στο 15′, ο Ελίασον με ένα εξαιρετικό σουτ από δεξιά έκανε το 2-0. Λίγο αργότερα, στο 24′, ο Μάνταλος έστειλε σέντρα στον Ζίνι. Και πάλι όμως, ο Καπίνο απέκρουσε τη μπάλα. Στο 35′, ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι και ο Ζοάο Πέδρο μείωσε σε 2-1. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του, και στο 65′ ισοφάρισε με τον Μπαλντασάρα. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 83′ ο Γκατσίνοβιτς έκανε σουτ και ο Καπίνο απέκρουσε. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 2-2, παρά τις πιέσεις της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.