You are currently viewing Καθάρισε ο Μπρούμα για τον Ολυμπιακό, 2-0 την ΑΕΚ (+vid)
Οι αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς αποδείχτηκαν καθοριστικές καθώς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 2-0 της ΑΕΚ με γκολ (50΄, 90’+2’) του Μπρούμα. «Όρθιος» στην Τρίπολη (1-1), ο Άρης.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε ξανά φέτος της ΑΕΚ (2-0) που έχασε έτσι έδαφος από την πρώτη τριάδα. Το ντέρμπι ήταν δυνατό αλλά πρωτίστως νευρικό, με τις δύο ομάδες να αποφεύγουν τα ιδιαίτερα ρίσκα. Μετά το άχρωμο πρώτο ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτινς προχώρησε σε τρεις αλλαγές που έκριναν μάλιστα το ματς! Στο 50’ ο Μπρούμα έκανε το 1-0, ενώ ο Βαλμπουενά είχε δοκάρι στο 74’. Στις καθυστερήσεις, ο Μπρούμα σημείωσε και δεύτερο γκολ, μετά από λανθασμένη αντίδραση του Νεντελτσεάρου.

Στην Τρίπολη, ο Άστέρας κράτησε στο 1-1 τον Αρη, που διατηρείται πάντως σε θέση ισχύος για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαντσίνι (74’), στο 79’ άγγιξαν και δεύτερο γκολ με τον Μάνο αλλά ο Ελληνας φορ αστόχησε από κοντά και στο επόμενο λεπτό, ο Μπαράλες διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ετσι ο Ολυμπιακός πήρε τρίτη σερί νίκη κόντρα στην ΑΕΚ (2-0), μεγαλώνοντας το αήττητο σερί του κόντρα στους κιτρινόμαυρους στα δέκα παιχνίδια! Πλέον οι ερυθρόλευκοι στρέφονται στη ρεβάνς της Τετάρτης με τον ΠΑΣ Γιάννινα για τα ημιτελικά κυπέλλου, όπως και η ΑΕΚ που μία ημέρα αργότερα θα δοκιμαστεί στην Τούμπα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σεμέδο (80′ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολεμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46′ Εμβιλά), Τιάγκο Σίλβα, Φορτούνης (46′ Μπρούμα), Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Χασάν (46′ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες (84′ Μιτάι), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70′ Σάκχοφ), Γαλανόπουλος (83′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Αλμπάνης (58′ Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (70′ Κρίστιτσιτς)

Τα αποτελέσματα:

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0
50’, 90’+2’ Μπρούμα
Αστέρας Τρ. – Αρης 1-1
80’ Μπαράλες – 74’ Μαντσίνι