You are currently viewing «Καθάρισε» εύκολα τη Λαμία με τρίαρα ο ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” έκανε το καθήκον του απέναντι στην ομάδα της Φθιώτιδας. Επικράτησε άνετα με 3-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.  Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την ανοδική του πορεία, που τον έφερε πλέον πάνω από τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία.

Η 13η αγωνιστική της Super League, βρήκε τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τη Λαμία στην Τούμπα. Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε της αναμέτρησης με 3-0. Η νίκη αυτή ήρθε μόλις 4 μέρες μετά την εντυπωσιακή πρόκριση του ΠΑΟΚ στη Conference League. Έκλεισε έτσι τον πρώτο γύρο της σεζόν με τον καλύτερο τρόπο. Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία και φτάνοντας ην 3η θέση στη βαθμολογία, πάνω από τον Ολυμπιακό.

Στο 21′ ο Κωνσταντέλιας υποδέχθηκε άψογα την πάσα του Τάισον στο ύψος της περιοχής και με έξοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοσέλεφ, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 μετά την συνεργασία Σβάμπ-Τόμας, με τον τελευταίο να σουτάρει από δύσκολη γωνία και τον τερματοφύλακα της Λαμίας να αποκρούει με υπερένταση.  Στο 43′ ο Τόμας μπήκε στην περιοχή, έκανε γύρισμα προς το πέναλτι, ο Τζανδάρης δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ράφα Σοάρες με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ημίχρονο

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν… φρένο και συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, η Λαμία, ωστόσο πήρε… μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να βρει απαντήσεις στα γκολ του ΠΑΟΚ, στο 50′ ο Μαρτίνεθ προώθησε την μπάλα στον Καρλίτος μέσα στη περιοχή του ”δικέφαλου”, ο Ισπανός επιθετικός εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, με τον Κοτάρσκι να αποκρούει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά ο Καρλίτος απείλησε ξανά με σουτ έξω από την περιοχή. Μια πιο εύκολη φάση αυτή για τον κίπερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Στο 57′ έπειτα από υποδειγματική συνεργασία των παικτών του Λουτσέσκου, ο Σάστρε βρέθηκε στην περιοχή της Λαμίας. Με ένα εξαιρετικό τελείωμα, έκανε το 3-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια ”έπεσε”. Γεγονός που βοήθησε να πάρει χρόνο συμμετοχής και ο Μάρκος Αντόνιο. Όντως, ο Αντόνιο στο 76′ πήρε την θέση του Σβαμπ. Πραγματοποίησε έτσι, το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Στο 85′ οι ασπρόμαυροι με τον Τάισον θέλησαν να κάνουν τέσσερα τα τέρματά τους. Ωστόσο, ο Κοσέλεφ είπε ”όχι” σε σουτ του Βραζιλιάνου. Δευτερόλεπτα μετά, ο Οζντόεφ με την σειρά του έχασε άλλη μία ευκαιρία για το 4-0. Το σουτ που επιχείρησε, κατέληξε λίγο έξω από την εστία της Λαμίας. Έτσι, το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε (83′ Λύραντζης), Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες – Τσιγγάρας (71′ Οζντόεφ), Σβαμπ (76′ Μάρκος Αντόνιο) – Ντεσπόντοφ, Κωνσταντέλιας (83′ Τζίμας), Τάισον – Τόμας (71′ Σαμάτα).

Λαμία

(Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ – Τζανδάρης, Σαντάνα (60′ Μάλτσι)– Μαρτίνεθ (60′ Τόσιτς), Σλίβκα, Τσιλούλης (85′ Τσιλιανίδης) – Καρλίτος (73′ Λόνγκο).