You are currently viewing Κάτας: Οι ευθύνες της βαριάς ήττας στην Αγία Πετρούπολη
Ο Οντέντ Κάτας έχει τις ευθύνες του για την βαριά ήττα που υπέστη ο Παναθηναϊκός στην Αγία Πετρούπολη.

Πιο συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 112-83 από την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Η εικόνα του ήταν απογοητευτική και ο Κάτας έχει μερίδιο ευθύνης.

Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε ούτε τα στοιχειώδη. Ακόμη κι ένας αδαής αντιλαμβανόταν πως για να έχει τύχη σε ένα τέτοιο ματς, θα έπρεπε πρωτίστως να… παίξει με το άγχος των αντιπάλων.

Να μπει δυνατά, να τους ζορίσει και να τους βάλει πίεση.

Που η φανέλα της Ζενίτ δεν αντέχει και οι περισσότεροι παίκτες της δεν έχουν μάθει να διαχειρίζονται.
Αντ’ αυτού, οι «πράσινοι» μπήκαν… περιπατητές.

Δέχτηκαν 26 πόντους στην πρώτη περίοδο, έχασαν τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ από τη χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης σε αυτό το κομμάτι. Και χρησιμοποίησαν μόλις δύο φάουλ.

Ο Οντέντ Κάτας διάλεξε την πιο ακατάλληλη στιγμή να κάνει πειράματα με ζώνες.

Που οι παίκτες του έδειχναν ανήμποροι να εφαρμόσουν.

Χρησιμοποίησε σχήματα που πρώτη φορά βλέπουμε και ξεχνούσε να καλέσει τάιμ άουτ στα μεγάλα σερί που έτρεχαν οι γηπεδούχοι.

Έχοντας στο μυαλό του περισσότερο να γκρινιάζει (αρκετές φορές δικαίως) για τη διαιτησία.

Το πόσο εκτός κλίματος αγώνα ήταν ο Ισραηλινός φάνηκε όταν στην τέταρτη περίοδο. Το σχήμα με Δίπλαρο και Κασελάκη έριξε τη διαφορά στους δώδεκα (γιατί κάποιες φορές χρειάζεται περισσότερο διάθεση παρά ποιότητα).

Κι εκείνος τους απέσυρε επαναφέροντας τους «βασικούς» που τα έκαναν ξανά θάλασσα. Παρακολουθώντας τη διαφορά να πλησιάζει το ιστορικό χαμηλό του -31 πέρσι από την ΤΣΣΚΑ.

Οι 112 πόντοι είναι αρνητικό ρεκόρ για αγώνα που τέλειωσε στην κανονική του διάρκεια.

Αλλά κι αυτό υπό συνθήκες θα ήταν κατανοητό, αν το πάλευαν όσο έπρεπε.

Δεν το πάλεψαν, δεν είχαν εικόνα συντεταγμένου συνόλου, δεν αντέδρασαν ως ομάδα.

Γι’ αυτό θέλεις τον προπονητή, γιατί το να βάλει 20 πόντους ο Νέντοβιτς, θα μπορούσε να συμβεί.