You are currently viewing «Κατάπιε» τον Ερυθρό Αστέρα με… άλμα τετράδας

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία και επικράτησε με 82-65 του Ερυθρού Αστέρα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, για την 17η αγωνιστική της Euroleague, κλείνοντας ιδανικά το 2023.

Euroleague – 17η αγωνιστική: Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τη χρονιά με μια δυνατή εντός έδρας νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα. Ψυχωμένοι από τον κόσμο τους οι πράσινοι αποχαιρέτησαν το 2023 με το πολύ καλό ρεκόρ των 10-7. Ένα ρεκόρ που τον ανεβάζει στα ψηλά πατώματα της Euroleague

Στα πρώτα λεπτά της έναρξης του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωθρά, με λάθη εκατέρωθεν. Η πρώτη αλλαγή του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Ματίας Λεσόρ. Αντικατέστησε τον Κώστα Αντεντοκούνμπο, που δεν μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε αρκετά με την επαφή στα όρια του φάουλ.

Την ίδια ώρα, οι ψηλοί του “τριφυλλιού” έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο σέρβικο καλάθι. Αρνητικός στη πρώτη περίοδο για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ πήρε λάθος αποφάσεις στην επίθεση. Στη δε άμυνα, έχασε τον Καλαϊτζάκη που δημιούργησε και σκόραρε δυο φορές.

Η διαφορές των δυο ομάδων ήταν μικρές στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ έκλεισε στο 20-17, δείχνοντας από την αρχή πως ο αγώνας είχε πολύ δρόμο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το νέο πρόσωπο στη πεντάδα του Παναθηναϊκού ήταν ο Χουάντσο. Μπήκε για να δώσει ανάσες στον Ντίνο Μήτογλου. Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν αυτός που κρατούσε μπροστά τους “πράσινους” στο παιχνίδι. Με τις επιλογές του από την γραμμή του τριπόντου δεν τον πρόδωσε, κάνοντας το 27-21.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό.  καθώς λόγω των λαθών που έκαναν οι δυο ομάδες, κανένας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Νέντοβιτς από το τελευταίο καλάθι που πέτυχε ο Γκραντ, ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας στους δυο πόντους. Στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου το “τριφύλλι” έκανε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 34-27.

Αυτό, ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time out. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στους επτά πόντους (38-31) με τα δυο σύνολα να μην έχουν βρει ρυθμό, με την αναμέτρηση να έχει πολλά νεκρά διαστήματα, με το Παναθηναϊκό να είναι καλός αμυντικά, αλλά με αρκετές χαμένες επιθέσεις που κρατούσαν τον Ερυθρό στο κόλπο.

2ο μισό

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα, έμεναν κοντά στο σκορ. Κορυφαίος, μακράν του δεύτερου, ο Τζόελ Μπολομπόι. Έδωσε επικές μάχες με τον Ματίας Λεσόρ, χωρίς καμία συμπαράσταση. Μόνη εξαίρεση τα διαστήματα που ο Ντος Σάντος έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο.

Οι “πράσινοι” με την φωνή των φίλων της ομάδας τους έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Έτσι, απέκτησαν διψήφια διαφορά στο τέλος της περιόδου με το 61-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” έκανε διαχείριση του παιχνιδιού. Οι Βιλντόσα και Χουάντσο ανέλαβαν δράση στην επίθεση. Όλες οι μπάλες περνούσαν από τα χέρια του Κώστα Σλούκα. Ο παίκτης έκπληξη για την ομάδα του Αταμάν, όμως, ήταν ο Κώστας Αντεντοκούνμπο. Έκανε πολλά πράγματα, σκοράροντας και μαζεύοντας κρίσιμα ριμπάουντ στην άμυνα.

Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, στη 17η αγωνιστική της Euroleague. Ο Ερυθρός απλά δε μπόρεσε να ακολουθήσει. Έτσι, το παιχνίδι τέλειωσε με τελικό σκορ 82-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 2 , Μπαλτσερόφκσι , Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Ναν 6 (0/5 τρίποντα) , Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκριγκόνις 9 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Ερνανγκόμεθ 4 (0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Μήτογλου 15 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

(Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς , Τεοντόσιτς (0/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χάνγκα 6 (0/4 τρίποντα, 2 λάθη), Νταβιντόβατς 2 (7 ριμπάουντ) , Μίτροβιτς 12 (6 ριμπάουντ) , Λάζιτς , Σιμόνοβιτς , Τόμπι 2 , Μπόλομποϊ 15 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 15 (1/4 τρίποντα, 4 λάθη), Γκιεντράιτις 1 , Ντος Σάντος 12 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).