You are currently viewing Καραλής: Ασημένιο και ατομικό ρεκόρ στη Ρώμη

Στο Ευρωπαϊκό ανοιχτού στίβου της Ρώμης, ο Εμμανουήλ Καραλής έκανε ατομικό ρεκόρ και πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επι κοντώ

Την Τετάρτη (12/6) ο Εμμανουήλ Καραλής έγραψε ιστορία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου της Ρώμης. Με το άλμα του στα 5,87μ σημείωσε ατομικό ρεκόρ. Το ίδιο άλμα του εξασφάλισε το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση. Έτσι, έγινε ο δεύτερος Έλληνας αθλητής που το καταφέρνει σε Ευρωπαϊκό ανοιχτού στίβου. Για τον 24χρονο άλτη, αυτό είναι το τρίτο του μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών και το πρώτο του στη διοργάνωση.

Ο Μανόλο πήδηξε με άνεση τα 5,87μ.. Βελτίωσε έτσι κατά δύο εκατοστά το ατομικό του ρεκόρ. Είχε περάσει τα 5,85μ. στη Γλασκώβη, όπου και πήρε το χάλκινο στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου.

Γενικά, ο Έλληνας αθλητής του Χάρη Καραλή έκανε έναν τρομερό αγώνα στον τελικό του άλματος επι κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης. Ξεκίνησε τον τελικό από τα 5,50 μέτρα, ύψος που πέρασε με την πρώτη. Στη συνέχεια, είχε δύο ακόμη άψογα άλματα. Ένα στα 5,65 και ένα τα 5,75 μέτρα, δείχνοντας έτοιμος για μεγάλο αγώνα.

Ο Μανόλο πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια τα 5,82 μέτρα. Έτσι, μπήκε στο γκρουπ των αθλητών που θα πάλευαν για ένα μετάλλιο. Αυτό ήταν και το ύψος που ξεκαθάρισε λίγο πολύ τον τελικό. Μόνο πέντε επικοντιστές το πέρασαν και συνέχισαν στον τελικό.

Ο Καραλής, όμως, κρατούσε κι άλλο καλό άλμα για τα 5,87 μέτρα. Ο Έλληνας αθλητής πέρασε το συγκεκριμένο ύψος με την πρώτη σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.

Πάλεψε μέχρι τέλους για το χρυσό μετάλλιο, αλλά βρήκε απέναντί του τον… ανίκητο Μόντο Ντουπλάντις. Ο Σουηδός, παγκόσμιος ρέκορντμαν ήταν αλάνθαστος μέχρι τα 6,02 μέτρα εξασφαλίζοντας την παρουσία του στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι και ο Εμμανουήλ Καραλής δοκίμασε άλμα πάνω από τα έξι μέτρα (έχοντας μία αποτυχημένη σε 5,92 και τα 5,97 μέτρα), αλλά απέτυχε και ολοκλήρωσε τον τελικό.