You are currently viewing Η Κάλιαρι πέρασε με σπουδαίο διπλό, από τη Γένοβα!
Η Κάλιαρι απέδρασε, με το τεράστιο διπλό 1-2 από την έδρα της Σαμπντόρια. Έτσι πήρε ανάσα, στη προσπάθεια για τη παραμονή στη κατηγορία.

Η Σαμπντόρια ως γηπεδούχος ομάδα, μπήκε φουριόζα στο ματς. Αφού λόγω της έδρας της, μπήκε πολύ δυνατά πίεσε από την αρχή την αντίπαλο, μέχρι που άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Γκαμπιαντίνι.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ΄ Αμβέρσα συνέχιζε την πίεση της, αφού ήθελε να βρει ακόμα ένα τέρμα, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ώστε να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για την υπόθεση νίκης.

Ωστόσο δεν βρέθηκε αυτό το τέρμα. Και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν υποχρεωμένοι, να ψάξουν την γρήγορη ισοφάριση. Έτσι το κατάφεραν αυτό, αφού έκαναν το 1-1 στο 55ο λεπτό με δράστη τον Ντειόλα.

Έτσι με αυτό το τέρμα, έβαλε φωτιά στο ματς. Για αυτό το λόγο οι γηπεδούχοι έπρεπε να πιέσουν, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ. Όμως αυτοί που βρήκαν το γκολ, ήταν οι Νησιώτες στο 71ο λεπτό με σκόρερ τον Παβολέττι και πραγματοποίησαν τεράστια ανατροπή.

Έτσι μέχρι το τέλος έμεινε αυτό το σκορ. Για αυτό το λόγο οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με τη μεγάλη αυτή νίκη, με αποτέλεσμα να τους αφυπνίζει ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Σαμπντόρια (Ντ’Αβέρσα): Αουντέρο, Γιοσίντα (51? Ντράγκουσιν), Σάμποτ, Φεράρι (72’Κέρβο), Μούρου, Τόρσμπι, Έκνταλ (81? Γέπες), Καντρέβα, Μπερεζίνσκι, Καπούτο (81? Τορεγκρόσα), Γκαμπιαντίνι (72? Κουαλιαρέλα)

Κάλιαρι (Ματσάρι): Κράνιο, Αλτάρε, Λοβάτο, Καρμπόνι, Λυκογιάννης, Μπελανόβα, Γκράσι, Μάριν, Ντεϊόλα (75? Φαραγκό), Παβολέτι (81? Περέιρο), Ζοάο Πέδρο