You are currently viewing Ηττήθηκε αλλά μπορεί την πρόκριση ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 από την Μποέμιανς στο Δουβλίνο στο πρώτο μας του Γ΄ προκριματικού γύρου στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Παρόλα αυτά, μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στον αγώνα ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη…

O ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Μποέμιανς στο 53′, Όμως τελικά κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Έτσι παρέμεινε ζωντανός στο κόλπο για τη πρόκριση. Η ομάδα του Λουτσέσκου παρουσιάστηκε ανέτοιμη για ένα τόσο κρίσιμο ματς. Υπέπεσε σε πολλά λάθη και μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα στο 23΄οι Ιρλανδοί άνοιξα το σκορ μετά από ωραία συνεργασία τω Κέλι και Κόοτ. Ο τελευταίος βρέθηκε αμαρκάριστος και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πασχαλάκη. Η Μποέμιανς πήρε αέρα από το γκολ αυτό και κυριάρχησε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος η Μποέμιανς προηγήθηκε 2-0 στο 51΄και πάλι με τον Κόοτ, ο οποίος με σουτ φωτοβολίδα δέκα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή έπιασε στον ύπνο τον Πασχαλάκη και έκανε το 2-0.

Ο Λουτσέσκου έκαε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 63΄με τους Τζόλη, Μπίσεσβαρ και Κούρτις στις θέσεις των Ελ Καντουρί, Καγκάβα και Εσίτι και η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε. Τελικά στο 78΄ο Νέλσον Ολιβέιρα μείωσε σε 2-1 για τον ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος εκμεταλλεύθηκε την εξαιρετική σέντρα του Μουργκ και με φοβερή κεφαλιά μείωσε στο τελικό 2-1 και κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ στην μάχη της πρόκρισης. Ο Δικέφαλος του Βορρά θα μπορούσε να ισοφάρισε σε 2-2 αλλά ο Σβιντέρσκι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Γκολ: 23′-52′ Κουτ/77′ Ολιβέιρα

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ: Τάλμποτ, Λάιονς, Κόρνγουολ, Κ. Κέλι, Μπρέσλιν, Κουτ, Μπάκλκεϊ, Ντιβόι, Μπερτ (88′ Γουίλσον), Τίερνι, Γκ. Κέλι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι (63′ Κούρτιτς), Καγκάβα (63′ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (63′ Τζόλης), Α. Ζίβκοβιτς (69′ Μουργκ), Ολιβέιρα (82′ Σβιντέρσκι).