You are currently viewing Η Ισπανία κατέκτησε στα πέναλτι το Nations League (vid)

Ο ήρωας Σιμόν χάρισε στην Ισπανία το πρώτο Nations League της ιστορίας της κόντρα στην Κροατία του γερόλυκου Μόντριτς

Ήταν ένας δραματικός τελικός για γερά νεύρα. Το παιχνίδι άκαρπο, τελείωσε χωρίς τέρματα. Το ίδιο και η παράταση. Κροατία και Ισπανία έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκει ο γκολκίπερ των «φούριος ρόχας» απέκρουσε δυο πέναλτι. Έτσι, με το τελικό 5-4 κατέκτησαν το πρώτο Nations League της ιστορίας τους.

Η δε Κροατία για ακόμη μια φορά δε πήρε κάποιο κύπελλο, παρά το γεγονός ότι έφτασε και πάλι στον τελικό. Οι Κροάτες μπήκαν στο ματς φανερά διψασμένοι για τον τίτλο του Nations League. Δυστυχώς για αυτούς όμως, η ανανεωμένη version της Ισπανίας, με τον Λουίς ντε λα Φουέντε στον πάγκο της, το θέλανε περισσότερο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ίβηρες ήταν δίχως αμφιβολία ο Ουνάι Σιμόν. Ο κίπερ της Αθλέτικ Μπιλμπάο που όρθωσε το ανάστημά του στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι. Πραγματοποίησε δύο εκπληκτικές επεμβάσεις στις εκτελέσεις των Μάγερ και Πέτκοβιτς. Έδωσε έτσι την ευκαιρία στους συμπαίκτες του (αστόχησαν στο πέμπτο πέναλτι με τον Λαπόρτ) να προσθέσουν ακόμη ένα σημαντικό τρόπαιο στην ιστορία της χώρας.

Η πρώτη φάση του τελικού σημειώθηκε στο 10ο λεπτό και ήρθε από το… πουθενά. Σε ένα ακίνδυνο σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ, ο Λιβάκοβιτς έχασε τη μπάλα, αλλά είχε σύμμαχο το δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γκάβι σούταρε συρτά από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η… απάντηση της Κροατίας ήρθε στο 23΄. Σε μια βαθιά μπαλιά ο Κράμαριτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας. Ο Λαπόρτ όμως τον πρόλαβε τελευταία στιγμή πριν «εκτελέσει» τον Ουνάι Σιμόν και έδιωξε σε κόρνερ. Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, παρότι είχε καλό ρυθμό, δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις.  Μόνο δύο κεφαλιές από τους Πέρισιτς και Μοράτα που δεν ενησύχησαν όμωςν ιδιαίτερα τους δύο γκολκίπερ.

Ημίχρονο

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με τον Πέρισιτς να βγάζει σέντρα για τον αμαρκάριστο Γιουράνοβιτς, το σουτ του οποίου όμως ήταν πολύ άστοχο (51΄). Λίγο αργότερα (57΄) την ίδια τύχη είχε η κεφαλιά του Ασένσιο, μετά από σέντρα του Ζόρντι Αλμπα.

Καλύτερο, αλλά και πάλι εκτός στόχου, ήταν το σουτ του Ρόντρι στο 66΄.  Κάπου εκεί οι δύο προπονητές άρχισαν σιγά-σιγά τις αλλαγές. Την ίδια ώρα, ο ρυθμός ξεκίνησε να πέφτει με το πέρασμα του χρόνου.

Στο 75΄ ο Λιβάκοβιτς πρόλαβε να πέσει στα πόδια του Ανσού Φάτι και να διώξει τη μπάλα. Ο Φαμπιάν Ρουίθ βλέποντας κενή την εστία δοκίμασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο τελευταίο κομμάτι του κανονικού αγώνα η «ρόχα» πήρε τον έλεγχο, πίεσε και έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 84΄.

Από ωραία συνεργασία του Αλμπα και του Μερίνο, ο τελευταίος έστρωσε στον Φάτι, το σουτ του οποίου σταμάτησε προ της γραμμής ο Πέρισιτς, σώζοντας την ομάδα του.

Η Ισπανία είχε άλλη μία ευκαιρία στο 90΄, όμως το διαγώνιο σουτ του Ασένσιο, μετά την ωραία μπαλιά του Χεσούς Νάβας, δεν βρήκε στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση

Στο έξτρα ημίωρο, ο Ντάνι Ολμο απείλησε στο 104΄, όταν σούταρε ψηλά άουτ ενώ ήταν αμαρκάριστος στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά και στο 108΄ με σουτ μέσα από την περιοχή, που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Οι «χρβάτσκι» χωρίς πολλές δυνάμεις φάνηκε να επιδιώκουν τα πέναλτι και το πέτυχαν, καθώς οι προσπάθειες των Ιβήρων να βρουν ένα γκολ δεν στέφθηκαν από επιτυχία.

Πέναλντι

Η «ρώσικη ρουλέτα» ξεκίνησε με έξι εύστοχες εκτελέσεις, πριν ο Ουνάι Σιμόν αποκρούσει με το πόδι το σουτ του Μαγέρ. Ο Ασένσιο ευστόχησε. Για λίγο η Ισπανία βρέθηκε «αγκαλιά» με τον τρόπαιο, παρά την ισοφάριση (4-4) από τον Πέρισιτς. Ο Λαπόρτ όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έδωσε παράταση στην αγωνία.

Για μια ακόμη φορά, ο Σιμόν δήλωσε ξανά «παρών», νικώντας τον Πέτκοβιτς. Ο Ντάνι Καρβαχάλ με τρομερή ψυχραιμία «έσκαψε» τη μπάλα και χάρισε στη «ρόχα» το τρόπαιο, σπάζοντας και την… κατάρα των πέναλτι για την ομάδα του, που είχε αποκλειστεί με αυτό τον τρόπο στα δύο τελευταία Μουντιάλ, αλλά και στο τελευταίο EURO.

ΚΡΟΑΤΙΑ

(Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (112΄ Στάνισιτς), Σούταλο, Ερλιτς, Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Κόβασιτς, Πάσαλιτς (61΄ Πέτκοβιτς), Ιβάνουσετς (78΄ Βλάσιτς), Κράμαριτς (90΄ Μάγερ)

ΙΣΠΑΝΙΑ

(Λουίς Ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Ζόρντι Αλμπα, Λαπόρτ, Λε Νορμάν (78΄ Νάτσο), Χεσούς Νάβας (97΄ Καρβαχάλ), Ρουίθ (77΄ Μερίνο), Ρόντρι, Πίνο (66΄ Φάτι), Γκάβι (87΄ Ντάνι Ολμο), Ασένσιο, Μοράτα (66΄ Χοσέλου