You are currently viewing Ισόπαλο το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν καλό θέαμα κυρίως στην επανάληψη.

Μέτριο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με την Ενωση να έχει δύο καλές στιγμές στο 8’ όπου από κόρνερ του Γκαρσία λίγο έλειψε να μπει αυτογκόλ από τον Ελ Αραμπί και στο 35’ πάλι με εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία που άγγιξε ίδιο γκολ με αυτό κόντρα στον Απόλλωνα! Μόλις μία φάση στο ίδιο διάστημα από τον Ολυμπιακό, στο 18’ ο Ελ Αραμπί έπιασε καρφωτή κεφαλιά και ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ.

Σαφώς καλύτερος ρυθμός στην επανάληψη, στο 52’ ο Βρουσάι βρήκε πολύ ωραία τον Εμβιλά που έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί σούταρε άουτ. Και πέντε λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα με τον Μπουχαλάκη να δίνει υπέροχη ασίστ στον Βρουσάι, που με άψογη εκτέλεση νίκησε τον Τσιντώτα (0-1).

Η ΑΕΚ έγινε πιο επιθετική, απείλησε στο 59’ με τον Ολιβέιρα και τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Κρίστισιτς, στο 67’ ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα και δευτερόλεπτα αργότερα ο Φορτούνης έκανε ωραία κίνηση όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν στο 69’ με το σουτ του Μάνταλου που απέκρουσε ο Σα.

Η απάντηση της Ενωσης ήρθε τελικά στο 80’ με τον φετινό της “ήρωα” Αντρέ Σιμόες, όπου μετά απο νέα άψογη εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1! Στο 83’ μετά από λάθος του Νεντελστιάρου η φάση δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τον Ολυμπιακό, όπως και στο 89’ όπου το γκολ του Ελ Αραμπί ορθώς ακυρώθηκε (οφσάιντ), ενώ στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων άγγιξαν τη νίκη όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε την κεφαλιά του Εμβιλά.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες (86′ Ινσούα), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (71′ Παουλίνιο), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (70′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάια (71′ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (46′ Καμαρά), Μασούρας (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (82′ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί