You are currently viewing Η Ίντερ Μαϊάμι του Μέσι διέλυσε την Ατλάντα του Γιακουμάκη

Η Ίντερ Μαϊάμι, με τον Λιονέλ Μέσι ως βασικό, συνέτριψε την Ατλάντα Γιουνάιτεντ, στην οποία αγωνίζεται ο Γιώργος Γιακουμάκης. Στα πλαίσια αγώνα για το Leagues Cup, για να προχωρήσουν στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Με τον Αργεντινό σούπερ σταρ, να πετυχαίνει δύο γκολ και να μοιράζει μια ασίστ.

Ο Λιονέλ Μέσι, έπαιξε το πρώτο του ματς ως βασικός, με την φανέλα της Ίντερ Μαϊάμι. Και το έκανε με στυλ, αφού σκόραρε δύο φορές, ενώ μοίρασε και μια ασίστ. Για να δώσει την νίκη στην ομάδα του, εις βάρος της Ατλάντα Γιουνάιτεντ, στην οποία αγωνίζεται ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Ο αγώνας, ο οποίος ήταν στα πλαίσια του Leagues Cup, έληξε 4-0 για τον σύλλογο από την Αμερική. Με τον Αργεντινό σούπερ σταρ, να εξασφαλίζει την θέση της ομάδας του, στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Μπορεί συνολικά να έχει παίξει λίγο παραπάνω από 90 λεπτά, αλλά ο Μέσι έχει ήδη αφήσει το σημάδι του στην Αμερική. Ειδικά αφού σκόραρε το φάουλ στο ντεμπούτο του, για να σοκάρει όσους βρίσκονταν στο γήπεδο.

Αφήνοντας τον συνιδιοκτήτη της Ίντερ Μαϊάμι, Χόρχε Μας, να δηλώνει: «Αυτό ήταν για τους οπαδούς. Αυτή η κοινότητα είναι πεινασμένη». Ο Γιώργος Γιακουμάκης, ξεκίνησε βασικός για την Ατλάντα Γιουνάιτεντ. Αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, απέναντι στην ομάδα του Μέσι, ο οποίος φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Η αμερικανική πλευρά, έδειξε την δύναμη της, καθώς και την επίδραση που είχαν δύο μεταγραφές, στην ομάδα. Καθώς εκτός από τον 36χρονο Αργεντινό, αγωνίστηκε και ο Σέρχιο Μπουσκέτς. Ο οποίος έδειξε εξαιρετικός κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε δύο γκολ, στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Ενώ μοίρασε και μια ασίστ στον Ρόμπερτ Τέιλορ, για το τελικό 4-0. Με τον ίδιο τον Τέιλορ, να έχει πετύχει και το τρίτο τέρμα της ομάδας, στο 44ο λεπτό του παιχνιδιού.

Στο 78ο λεπτό, ο σούπερ σταρ του ποδοσφαίρου, αποχώρησε ως αλλαγή, αφού δέχτηκε το χειροκρότημα των οπαδών. Εκ των οποίων, πολλοί ήταν αυτοί που αποχώρησαν από το γήπεδο, μόλις αντικαταστάθηκε ο Λιονέλ Μέσι. Ενώ ο Μας δήλωσε, πως θα υπάρξει ένα ποδόσφαιρο πριν και ένα μετά από τον Μέσι, για την Αμερική.