You are currently viewing Ίντερ Μαϊάμι: Έλαμψε ξανά ο Μέσι! (vids)

Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αργεντινό σταρ, η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε του Ορλάντο (3-1) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Leagues Cup.

Για άλλη μια φορά, ο 36χρονος σταρ ήταν ο άνθρωπος γύρω από τον οποίο περιστρέφονταν τα πάντα. Με δύο γκολ κόντρα στην Ορλάντο Σίτι οδήγησε την Ίντερ Μαϊάμι στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ.

Η μηχανή των γκολ λειτουργεί στο… φουλ από την άφιξή του στο Μαϊάμι. Στο ντεμπούτο του έκρινε ματς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις. Τέσσερις ημέρες αργότερα σκόραρε δύο φορές και έδωσε ασίστ και χθες το βράδυ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής!

Κόντρα στην Ορλάντο ο Αργεντινός σκόραρε ξανά μετά από έξι λεπτά. Το ξεκίνημα της φάσης ήταν εξίσου όμορφο με την ολοκλήρωση. Ο Ρόμπερτ Τέιλορ κάρφωσε τη μπάλα πάνω από την άμυνα, ο Μέσι έλεγξε την μπάλα και στη συνέχεια ολοκλήρωσε με δεξί χτύπημα: 1-0.

Και… σούπερ ήρωας!

Ο Αργεντινός πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με μια κίνηση Black Panther, μια αναφορά στη φιγούρα της Marvel.

Στην συνέχεια, ο Μέσι αντάλλαξε μερικά… γαλλικά με τον ποδοσφαιριστή του Ορλάντο, Φελίπε.

Είκοσι λεπτά πριν το τέλος, ο Μέσι έκανε το 3-1 για την Ίντερ Μαϊάμι.

Πέντε γκολ και μία ασίστ σε τρία παιχνίδια. Επιπλέον, οδήγησε την Ίντερ στη νίκη για τρίτη φορά και μια θέση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ. Ο Μέσι δύσκολα θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στις Ηνωμένες Πολιτείες.