You are currently viewing Indian Wells: Ήττα και αποκλεισμός για την Μαρία Σάκκαρη!

Idian Wells: Τελικά δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη. Υποχρεώθηκε σε ήττα από την Βικτόρια Γκόλουμπιτς. Έτσι δέχτηκε τον πρόωρο αποκλεισμό από τη διοργάνωση.

Indian Wells: Σαφώς  ανώτερη της Μαρία Σάκκαρη, αποδείχθηκε η Βικτόρια Γκόλουμπιτς. Παίζοντας εξαιρετικό τένις από το 2ο σετ και μετά πήρε την νίκη με 2-1 (5-7, 6-3, 6-2). Έτσι η ελληνίδα αποκλείστηκε πρόωρα στον δεύτερο γύρο και πήρε το δρόμο της επιστροφής.

Μόλις λίγες μέρες πριν, η Ελληνίδα τενίστρια ανακυρήχθηκε το Νο 9 στο κόσμο. Παρόλα αυτά η εμφάνισή της απέναντι στην Γκόλουμπιτς ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Φάνηκε μάλιστααρκετά κουρασμένη. Από ην άλλη, η αντίπαλός της (Νο 46 στον κόσμο) ήταν απόλυτα φορμαρισμένη. Ως αποτέλεσμα αυτών,  η Ελβετίδα πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-2). Μαζί και την πρόκριση στον 3ο γύρο του Indian Wells.

Η Μαρία ήταν καλή στο πρώτο σετ. Ωστόσο από τα μέσα του δεύτερου σετ κι έπειτα το παιχνίδι άλλαξε εντελώς. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Γκόλουμπιτς να κυριαρχήσει. Παίρνοντας μάλιστα 8 σερί games. Για να φτάσει τελικά σε μία σπουδαία – και δίκαιη – νίκη.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε περίεργα. Στα πρώτα τέσσερα game του πρώτου σετ έγιναν ισάριθμα break. Η Γκόλουμπιτς έσπασε το σερβίς της Σάκκαρη στο 1ο και το 3ο game. Στη συνέχεια, η Μαρία απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 2ο και το 4ο.

Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική. Στα επόμενα εφτά game οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους. Στο 10ο game η Σάκκαρη είχε ευκαιρία να πάρει το σετ πάντως αφού είχε set point. Όμως η Γκόλουμπιτς έδειξε χαρακτήρα. Άντεξε και τελικά κράτησε το σερβίς της. Ισοφάρισε σε 5-5, πριν κάνει το 6-5 στην συνέχεια η Μαρία. Στο 12ο game ωστόσο η Μαρία δεν άφησε πολλά περιθώρια, έκανε το break – και μάλιστα με love game – και πήρε το πρώτο σετ με 7-5, έπειτα από συνολικά 1 ώρα και 1 λεπτό.

2ο σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο, αφού οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους στα πρώτα έξι game. Στο 7ο game όμως η Γκόλουμπιτς έκανε το break και πέρασε μπροστά με 4-3, παίρνοντας το πάνω χέρι στην ψυχολογία του αγώνα. Ακολούθως άντεξε στην αντεπίθεση της Μαρίας και κράτησε το σερβίς της για το 5-3 (“σβήνοντας” και ένα break point της Σάκκαρη) για το 5-3, για να κάνει νέο break στο 9ο game και να κατακτήσει το 2ο σετ με 6-3.

3ο σετ

Το 3ο σετ η Γκόλουμπιτς κυριάρχησε. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, η Ελβετίδα έκανε δύο σερί break στο σερβίς της Σάκκαρη και ξέφυγε με 4-0 δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι, αφού είχε πάρει 8 σερί game. Στο 5ο game ωστόσο η Μαρία έδειξε χαρακτήρα και έκανε break στο σερβίς της Γκόλουμπιτς μειώνοντας σε 4-1, ενώ στην συνέχεια κράτησε το σερβίς της και μείωσε σε 4-2. Η Γκόλουμπιτς ωστόσο κράτησε το σερβίς της στο 7ο game και έκανε το 5-2.

Στο 8ο game, η Μαρία πλέον ήταν ξεκάθαρο ότι δεν είχε ψυχολογία, κάτι που φάνηκε και από το γεγονός ότι έκανε δύο double fault, με την Γκόλουμπιτς να κάνει ακόμα ένα break και να παίρνει το 3ο σετ με 6-2 και μαζί την νίκη με 2-1.