You are currently viewing Indian Wells: Αποκλεισμός του Τσιτσιπά από τον Μπασιλασβίλι (+vid)

Indian Wells: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρέθηκε στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Δεν κατάφερε όμως να περάσει από τον Νικόλοζ Μπασαλισβίλ. Απόκλείστηκε αφού ηττήθηκε με 2-1 σετ.

Indian Wells: Μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης κατάφερε να φτάσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Εκεί βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Νικόλοζ Μπασαλισβίλ. Στη μεταξύ τους αναμέτρηση, δυστυχώς, ο Έλληνας τενίστας δεν τα κατάφερε. Έχασε τον αγώνα με 2-1 σετ και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Indian Wells.

Παρόλα αυτά, ο Στάφανος το πάλεψε. Και το πάλεψε πολύ.

Το πρώτο σετ δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για τον Έλληνα πρωταθλητή. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1, το έφερε στο 5-4 μετά από συγκινητική προσπάθεια, όμως τελικά το έχασε με 6-4.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα για το νο.3 της κατάταξης. Μπήκε πολύ δυνατά και όπως δείχνει και το τελικό σκορ (2-6), ισοφάρισε με εμφατικό τρόπο σε 1-1 σετ.

Όμως το τρίτο σετ δεν πήγε όπως το επιθυμούσε. Το σετ πήγαινε πόντο, πόντο. Ο Μπασαλισβίλι μπήκε μπροστά με 5-3, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-4, όμως ο αντίπαλος του από την Γεωργία πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά (6-4).

Aυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Μπασαλισβίλι, κόντρα στον Τσιτσιπά σε τρία παιχνίδια μεταξύ τους.

Έτσι και αυτή την φορά όπως και με τους Φάμπιο Φονίνι και Άλεξ Ντε Μινόρ μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η διαφορά ήταν πως δεν πήρε την νίκη.