You are currently viewing Ιδανικό ξεκίνημα στα play out για τον Παναιτωλικό!

Πρεμιέρα με το… δεξί για τον Παναιτωλικό που πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Πανσερραϊκό για την πρώτη αγωνιστική των  play out της Super League και ανέβηκε στην 11η θέση.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με χαμόγελο στα play outs της Super League, καθώς πήρε πολύτιμο τρίποντο. Επικράτησε με 3-0 επί του Πανσερραϊκού. Ο Χουάνπι άνοιξε το σκορ στο 26′ και ο Μαυρίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 34′. Τέλος, ο Λομόνακο στο 90+3′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Οι Αγρινιώτες κατάφεραν να καθαρίσουν το παιχνίδι, ουσιαστικά μέσα σε 8 λεπτά, από το πρώτο κιόλας μέρος.

O Πανσερραϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση. Μάλιστα, από το πρώτο κιόλας λεπτό θέλησε να απειλήσει. Ο Χατζηστραβός τροφοδότησε τον Άλεξιτς. Αυτός έκανε το σουτ, ακκά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καρέλης από τα δεξιά της περιοχής τροφοδότησε τον Χουάνπι. Αυτός με πλασέ σκόραρε για το 1-0.  Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μαυρία που έκανε το σουτ. Η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός έψαξε το γκολ για να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε την ευκαιρία να απειλήσει τα αντίπαλα καρε. Ο Τομάς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ στο 49′. Η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάβες.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στις καθυστερήσεις όμως, ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει το 3-0 με τον Λομονάκο.

Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός έφτασε τους 23 πόντους και έχει βάλει από κάτω στη βαθμολογία ΠΑΣ Γιάννινα, Βόλο και Κηφισιά. Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του είναι 27 βαθμούς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

(Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Τάμπιτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90’+2′ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90’+2′ Μπάμποκ), Ντουάρτε (89′ Μπελεβώνης), Ντίας (83′ Λιάβας), Καρέλης (83′ Λομονάκο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

(Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής (65′ Μπετανκόρ), Χατζηστραβός, Μπέργκστρεμ, Οικονόμου (46′ Ουεντραόγκο), Μορέιρα, Ντανκερλούι (46′ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Τομάς (65′ Μούργος), Άλεξιτς.