You are currently viewing Η Ιαπωνία νίκησε και πέρασε στα τελικά του Μουντιάλ!
Η Ιαπωνία πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, 0-2 με αντίπαλο την Αυστραλία. Και οριστικοποίησε τη συμμετοχή της στα γήπεδα του Κατάρ.

Η Αυστραλία ήθελε πάση θυσία τη νίκη, ώστε να είχε εξαντλήσει τις ελπίδες της για τη 2η θέση από τη Σαουδική Αραβία. Ωστόσο δεν τα κατάφερε, αφού υπέστη την ήττα από την Ιαπωνία με 0-2. Και θα κυνηγήσει πλέον την πρόκριση για τη τελική φάση του Μουντιάλ σε αγώνα μπαράζ με τον 3ο του άλλου ομίλου. Όπου κατά πάσα πιθανότητα θα είναι τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους, να μην ανοίγονται πολύ να δίνουν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Με αποτέλεσμα να έχουν λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο, ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν υποχρεωμένοι να βγουν μπροστά για να βρουν το πολυπόθητο τέρμα. Αφού ήθελαν περισσότερο τους τρεις βαθμούς από ότι Ιάπωνες.

Ωστόσο πίσω στην άμυνα τους, άφησαν πολλά κενά. Με αποτέλεσμα να τα εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι και να πετύχουν δύο τέρματα στο 89ο λεπτό και 94ο λεπτό με τον Μιτόμα.

Έτσι στο τέλος οι Ιάπωνες πανηγύρισαν αυτή τη τεράστια επιτυχία. Και κλείδωσαν οριστικά τη συμμετοχή τους στα τελικά του Μουντιάλ, όπου θα γίνουν το Χειμώνα στο Κατάρ.