Η Λίβερπουλ επικράτησε εύκολα στην έδρα της με 3-0 την Μπρέντφορντ. Και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι τη πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι.

Η Λίβερπουλ χωρίς του Μανέ και Σαλάχ, όπου έχουν υποχρεώσεις στο Κόπα Άφρικα, κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο 3-0 με αντίπαλο την Μπρέντφορντ. Έτσι επανήλθαν στις νίκες, αφού προηγήθηκαν τα 3 ισάριθμα παιχνίδια χωρίς επιτυχία στο πρωτάθλημα.

Οι Κόκκινοι του Κλοπ, λόγω της αύρας της έδρας τους, μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό με τον Βαν Νταικ να πιάνει το σουτ έξω από τη μικρή περιοχή, ωστόσο ο Φερνάντεθ απέκρουσε το σουτ που έπιασε ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής.

Ωστόσο στο 45ο λεπτό βρήκαν το γκολ, με μεγάλο σκόρερ τον Φαμπίνιο. Έτσι το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με τη προυπόθεση να τελειώσουν το ματς. Βρήκαν το δεύτερο τέρμα στο 68ο λεπτό με τον Ρόμπερτσον. Ενώ στο 77ο λεπτό πέτυχε και το 3-0, αυτή τη φορά με δράστη τον Μιναμίνο.

Έτσι αυτό το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε αυτή τη πολύτιμη νίκη, με αποτέλεσμα να αφήσουν πίσω τα 3 αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.