You are currently viewing H Λέστερ δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδιζε την Λιντς!
Η Λέστερ επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Λιντς. Και έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Αγγλίας.

Η Λέστερ ήθελε μετά τη μεγάλη νίκη στην έδρα της Μπέρνλι, να φτάσει και σήμερα σε νέο νικηφόρο αποτέλεσμα επί της Λίντς, ώστε να συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα. Έτσι έστω και δύσκολα, κατάφερε να επικρατήσει την ομάδα του Μαρτς. Και παρέμεινε για 2ο στη σειρά αγώνα μακριά από τις ήττες.

Η ομάδα της Λίντς μπήκε με μεγάλο ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν πολύ δραστήρια και κατάφερε στο 12ο λεπτό να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Τζέιμς, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε να κάνει απέκρουσε ο Σμάιχελ.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Το ματς δεν είχε κάποια άλλη στιγμή, με αποτέλεσμα οι δύο αντίπαλοι να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες της Λιντς μπήκαν πάλι πολύ δυνατά, αφού πίεσε σε όλο το γήπεδο την ομάδα της Λέστερ. Έτσι στο 62ο λεπτό έχασαν άλλη μία τεράστια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ραφίνια, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μικρή περιοχή, πάλι ο Σμάιχελ ήταν εκεί και την απέκρουσε.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι παρά τη πολύ κακή παρουσία μέσα στο γήπεδο, κατάφερε να βρει τη λύση στη μοναδική της ευκαιρία καθώς βρήκε το μοναδικό τέρμα στο 72ο λεπτό με μεγάλο σκόρερ τον Ιεάνατσο.

Έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Με την ομάδα του Ρότζερς να φτάνει στη τεράστια αυτή επιτυχία. Με αποτέλεσμα να αποκτήσει τεράστια ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στη κατηγορία