You are currently viewing H Λαμία διέλυσε την Κηφισιά!

Super League – 19η αγωνιστική: Τρίποντο… εξάδας για τη Λαμία, που ανέβηκε ξανά στην 7η θέση, έχοντας πλέον 24 βαθμούς. Από την άλλη, η Κηφισιά έμεινε στην τελευταία θέση με 12 πόντους. Τόσους, όσους και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Λαμία πέτυχε μια σαρωτική, εντός έδρας νίκη  επί της Κηφισιάς,  Πλέον, η ομάδα από τη Φθιώτιδα, μπορεί να ονειρεύεται τα ψηλά σαλόνια της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να… σοκάρουν τους γηπεδούχους. Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Τεσέιρα έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Ο Λαντρ έκανε προβολή στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Κοσέλεφ.

Η απάντηση ήρθε άμεσα, για την ακρίβεια στο 23′. Ο Καρλίτος έβγαλε μία σέντρα. Παρά το γεγονός ότι η άμυνα απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο, ο Σιμόν πετάχτηκε και ισοφάρισε. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η ανατροπή, όταν ο Μαρτίνεθ πλάσαρε τον Αναγνωστόπουλο από ευνοϊκή θέση, μετά από κεφαλιά του Ακούνια.

Η Λαμία παρουσιάστηκε στο χορτάρι στον ίδιο… ρυθμό και στο δεύτερο μέρος. Στο 56′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με μακρινό σουτ που απομάκρυνε ο κίπερ της Κηφισιάς. Ωστόσο, δευτερόλεπτα αργότερα ο Καρλίτος εκμεταλλεύτηκε μία ασυνεννοησία της άμυνας, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87′, μετά από ωραίο σουτ του νεοεισελθόντα Μάλτσι.