You are currently viewing Η Γουλβς δεν επέτρεψε στην Τσέλσι να κάνει… ευτυχισμένα Χριστούγεννα

Οι “λύκοι” επικράτησαν 2-1 της Τσέλσι στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Premier League, την Παραμονή των Χριστουγέννων και δεν επέτρεψαν στους Λονδρέζουν να κάνουν Χριστούγεννα.

Σπουδαίο τρίποντο για τη Γουλβς. Οι “λύκοι” επικράτησαν 2-1 της Τσέλσι για τη 18η αγωνιστική της Premier League κάνοντας βαθμολογικό άλμα. Άνοιξαν το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ενώ η Τσέλσι μείωσε στο 90+5. Ήταν το πρώτο τέρμα του Ενκουνκού στην Premier League. Δυστυχώς όμως, δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Η Τσέλσι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Μάλιστα, φρόντισε να δείξει τις προθέσεις της πιέζοντας από νωρίς. Αρχικά με τον Μπρόγια στο 5ο λεπτό. Στη συνέχεια με τον Τζάκσον, που βγηκε τετ-α-τετ αλλά ο Σεμέδο σταμάτησε την προσπάθειά του. Οι Λονδρέζοι είχαν την κατοχή. Πατούσαν άνετα την αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να έχουν τη μεγάλη φάση.

Στο 32ο λεπτό, ο Στέρλιγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 1-0. Έκλεψε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και βγήκε τετ-α-τετ με τον Σα. Πλάσαρε, με τον κίπερ των “λύκων” να αποκρούει όμως, με τα πόδια. Στη συνέχεια καμία από τις δύο δεν κατάφερε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ. Έτσι, αμφότερες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια κολλημένες στο… μηδέν.

2ο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα… άλλαξαν. Η Γουλβς ήταν αυτή που άρχισε να πιέζει έτσι ώστε να βρει το γκολ. Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Γκόμες εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σίλβα. Σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει στον Ουγκοτσούκου. Οι “λύκοι” συνέχισαν να πιέζουν με τον Τότι να κάνει την κεφαλιά και τον Πέτροβιτς να σταματά με εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 51ο λεπτό όμως, οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς. Ο Λεμινά πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους κέρδισε τους πάντες στον αέρα. Έτσι, με το κεφάλι άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0. Στο 64ο λεπτό, ο Ενκουνκού έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Τότι να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Ο ρυθμός ανέβηκε στα επόμενα λεπτά, με την Τσέλσι να ψάχνει την ισοφάριση. Την ίδια ώρα όμως, και η Γουλβς προσπαθούσε να τελειώσει το ματς. Στο 90+3 οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Ντόχερτι. Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης όμως και μάλιστα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Τσέλσι κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Το πέτυχε με το πρώτο τέρμα του Ενκουνκού στην Premier League. Στη συνέχεια πίεσε και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα. Οι “λύκοι” όμως άντεξαν και έτσι πήραν τη μεγάλη νίκη.