You are currently viewing Γουέστ Χαμ–Λίβερπουλ 3-2: Έσπασαν το αήττητο
Premier League, Γουέστ Χαμ – Λίβερπουλ 3-2: Τα σφυριά έσπασαν το αήττητο των ρεντς και την ξεπέρασε μάλιστα, στη βαθμολογία.

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά ματς στην Premier League, η Γουέστ Χαμ πήρε τεράστια νίκη με 3-2 κόντρα στην Λίβερπουλ και όχι μόνο την προσπέρασε στην βαθμολογία,

αλλά έπιασε την Μάντσεστερ Σίτι και πήγε στο -3 από την κορυφή και την Τσέλσι.

Η Γουέστ Χαμ έφτασε τους 23 βαθμούς, αφήνοντας έναν βαθμό πίσω τη Λίβερπουλ (22β.),

η οποία όχι μόνο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Τσέλσι με την Μπέρνλι, αλλά έμεινε και στο -4 από τους πρωτοπόρους “μπλε”,

έπειτα από 11 αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση:

Ξεκίνημα με ένα… τρελό τέρμα και πολλές φωνές από τους Reds. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φορνάλς εκτέλεσε κόρνερ,

ο Αλισον έκανε τη γκάφα της χρονιάς κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Λίβερπουλ διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ του Ογκμπόνα, ωστόσο το VAR δεν έδειξε παράβαση.

Οι φωνές έγιναν εντονότερες στο 9ο λεπτό, όταν ο Κρέσγουελ έκανε… αντιαθλητικό φάουλ στον Χέντερσον, αλλά ο διαιτητής δεν τον απέβαλλε.

Η Γουέστ Χαμ για τριάντα λεπτά δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν, ανασταλτικά ήταν εξαιρετική,

είχε κλείσει χώρους και οι Reds δεν έβρισκαν λύσεις στην καλοστημένη άμυνα.

Άλλωστε, στο 32’ ήρθε η πρώτη τελική προσπάθεια εντός στόχου για τη Λίβερπουλ, αλλά η κεφαλιά του Ζότα πέρασε άουτ.

Ο ρυθμός έγινε εντονότερος, η ομάδα του Κλοπ έφτανε στην περιοχή πιο εύκολα και στο 41’ ήρθε η ισοφάριση.

Η Λίβερπουλ κέρδισε φάουλ κοντά στην εστία και όταν υπάρχει ο Αρνολντ στο γήπεδο τα πάντα είναι δύσκολα για τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Τρομερή εκτέλεση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Φαμπιάνσκι πετυχαίνοντας το 1-1.

Ήταν το 6ο του γκολ εκτός περιοχής στην Premier League (6 από τα 9) και μόνο ο Τσάμπι Αλόνσο έχει καλύτερο ποσοστό (11/14).

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό, οι Λονδρέζοι μπήκαν πιο ορεξάτοι, εκμεταλλεύθηκαν τα αμυντικά κενά των Reds

και είχαν δοκάρι στο 50’ με την κεφαλιά του Ντόουσον.

H Λίβερπουλ απάντησε στο 52’, αλλά ο Φαμπιάνσκι είχε εξαιρετική αντίδραση στο σουτ του Μανέ. Τα «Σφυριά» κυκλοφορούσαν καλύτερα και στο 67’ ήρθε η δικαίωση!

Ο Μπόουεν έβγαλε ιδανικά στον Φορνάλς, ο οποίος με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 2-1.

Επτά λεπτά αργότερα ήρθε το… τρίτο χτύπημα! Ακόμα ένα στημένο, ακόμα μια τραγική αντίδραση του Αλισον και ο Ζουμά πέτυχε το 3-1.

Ο Κλοπ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, πέρασε τον Οριγκί στο ματς και ο Βέλγος στην πρώτη του φάση έβαλε την ομάδα του στο «κόλπο»,

αφού με υπέροχο τελείωμα στο 83’ σημείωσε το 3-2.

Η Λίβερπουλ τα έπαιξε όλα για όλα, έψαχνε μια ευκαιρία, τη βρήκε στο 90’ +1’, αλλά ο Μανέ… κατάφερε να αστοχήσει και να στερήσει το βαθμό από την ομάδα του!