You are currently viewing Με γκολ του Σβαμπ ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Αρη (+vid)
Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε νικηφόρα στα πλέι οφ, επικρατώντας του Αρη (0-1) στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε νικηφόρα στα πλέι οφ, επικρατώντας του Αρη (0-1) στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Άρη για την 5η αγωνιστική των play offs επικρατώντας 1-0 και πιάνοντας τους κίτρινους στη 2η θέση. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί επιτυχία σε ντέρμπι για τον Δικέφαλο καθώς είχε προηγηθεί το 2-0 επί του Ολυμπιακού στην Τούμπα την περασμένη Κυριακή.

Το γκολ που έμελλεκαι να κρίνει το ματς ήρθε στο πέμπτο λεπτό, όταν από εξαιρετική κάθετη του Σβιντέρσκι στον Σβαμπ ο Αυστριακός εκμεταλλευόμενος την κακή συνεννόηση Σάκιτς και Κουέστα απλά τσίμπησε την μπάλα στέλνοντας την στα δίχτυα. Κατόπιν πήρε την πρωτοβουλία ο Αρης, με φλύαρη κατοχή πάντως και όχι κάποια σημαντική ευκαιρία μέχρι το 35’ όταν το διαγώνιο σουτ του Γκάνεα δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 44’ αν με την κάθετη του Σφιντέρσκι στον Ελ Καντουρί που έσκαψε την μπάλα όμως νικήθηκε από τον Κουέστα.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη, με μεγάλη ευκαιρία να χάνεται από τον Σβιντέρσκι καθώς ο Κουέστα έσωσε στο τετ α τετ με τον Πολωνό επιθετικό ενώ στο 69′ είχε τεράστια ευκαιρία για να αγκαλιάσει το τρίποντο, όταν από γύρισμα του Ελ Καντουρί ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κουέστα κατέβασε τα ρολά με εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε καλά τους διαδρόμους και κράτησε την πολύτιμη νίκη, παρά την αποβολή του Ουάρντα (86’) που πήρε δύο κίτρινες σε δύο λεπτά και την μεγάλη ευκαιρία του Μπερτόλιο στο 91’, πιάνοντας το μονοκόμματο σουτ με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη επέμβαση.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σάκιτς (Σούντγκρεν 70′), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (Ματίγια 58′), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (Σίλβα 79′), Μαντσίνι (Γκάμα 58′), Μάνος (Μήτρογλου 79′).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο (Μιχαηλίδης 57′), Ροντρίγκο, Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (Κρμέντσικ 93′), Ελ Καντουρί (Ουάρντα 71′), Σφιντέρσκι (Τσιγγάρας 72′).