You are currently viewing Γκέλα ολκής για την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ

Βαριά ήττα υπέστη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Μπόρνμουθ και έχασε και άλλο έδαφος αναφορικά με την διεκδίκηση της 4αδας.

Στην 16η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοξένησε τη Μπόρνμουθ στο Ολντ Τράφορντ. Οι «μπέμπηδες» ήταν απογοητευτικοί με την απόδοση τους από την αρχή του αγώνα. Αυό ξύπνησε έντονη αντίδραση από τους φιλάθλους για την εικόνα που παρουσίασε.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι υπήρξαν πολλές αμφισβητήσεις και πάλι στο πρόσωπο του Ολλανδού τεχνικού, Τεν Χαγκ. Σίγουρα το κλίμα δεν είναι και το καλύτερο για τον ίδιο. Παρά τη βράβευση του ως προπονητής του μήνα, δέχεται σκληρές κριτικές από τους οπαδούς. Μάλιστα, ζητούν ως και την απομάκρυνση του. Πολύ πιθανόν να υπάρξουν και άμεσες εξελίξεις στο θέμα.

Παράλληλα δεν είναι κρυφό το γεγονός ότι εδώ και αρκετό καιρό ο προπονητής δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις με αρκετούς παίκτες. Φυσικά, αυτό κάνει το θέμα της παραμονής του, ακόμα πιο δύσκολο.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά, η Μπόρνμουθ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των «κόκκινων διαβόλων». Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί με τα γκολ των Σολάνκε (5′) και Μπίλινγκ (68).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι όμως, «χτύπησαν» για τρίτη φορά στο 73ο λεπτό με τον Σένεσι. Μάλιστα, λίγο έλειψε να δεχτούν και τέταρτη «σφαλιάρα» με τον Ουαταρά στις καθυστερήσεις. Το γκολ του όμως, ακυρώθηκε από το VAR.

Η απογοήτευση του κόσμου ήταν μεγάλη, καθώς μετά το τρίτο γκολ των κερασιών η πλειονότητα των φιλάθλων αποχώρησε από το γήπεδο.

Μετά την ήητα της αυτή, η Γιουνάιτεντ παρέμεινε στους 27 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμούθ ανέβηκε στους 19 βαθμούς.