You are currently viewing Γερμανία: Ο Σάλιακας, η καυτή ατμόσφαιρα στο Σαντκ Πάουλι-Αμβούργο, το ξύλο και οι συλλήψεις (vids)

Γερμανία: Ο Μανώλης Σάλιακας έζησε το μεγάλο ντέρμπι Σανκτ Πάουλι-Αμβούργο, το οποίο ωστόσο είχε μεταξύ άλλων ξύλο και συλλήψεις.

Γερμανία: Μεγάλη ήταν η αναμέτρηση Σανκτ Πάουλι-Αμβούργο. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε βασικός ο Μανώλης Σάλιακας όπου έζησε μια καυτή ατμόσφαιρα. Βέβαια δεν απουσίασαν τα… παρατράγουδα. Καθώς σημειώθηκαν επεισόδια κι έγιναν πολλές συλλήψεις.

Οι οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν με αποτέλεσμα να επέμβει η αστυνομία για να μοιράσει άφθονο ξύλο και να προχωρήσεις σε δεκάδες συλλήψεις.

Για την ιστορία της αναμέτρησης η Σανκτ Πάουλι πέτυχε μια μεγάλη νίκη με 3-0. Τα γκολ της έβαλαν οι Σμιθ (61′), Αρτέλ (74′), Ότο (89′). Ο Μανώλης Σάλιακας αγωνίστηκε βασικός με τους νικητές κι έγινε αλλαγή στο 80′.

Η Σανκτ Πάουλι γύρισε στις νίκες μετά από καιρό και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το Αμβούργο ηττήθηκε για μόλις 3η φορά φέτος και παραμένει στην πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Και η ήττα από την Σανκτ Πάουλι ήταν κάτι το απρόσμενο με βάση την εικόνα που έχει δείξει μέχρι στιγμής. Και είναι από τα φαβορί για την άνοδο.

Ο Τόνι Κρόος

Στο μεταξύ ο Τόνι Κρόος αποφάσισε να παραμείνει στη Ρεάλ Μαδρίτης. Και ξεκίνησε επαφές με τη διοίκηση της πρωταθλήτριας Ευρώπης για να επεκτείνει κατά δύο χρόνια το συμβόλαιο του, το οποίο ολοκληρώνεται στο τέλος της σεζόν. Ο Γερμανός διεθνής αμυντικός μέσος αγωνίζεται στην ομάδα της Μαδρίτης από το 2014, ενώ στην περασμένη αγωνιστική περίοδο μέτρησε 44 εμφανίσεις, σκοράροντας τρία γκολ και δίνοντας ισάριθμες ασίστ. Ο 32χρονος άσος έχει προτάσεις από Αγγλία και Γερμανία, αλλά θέλει να παραμείνει στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Τέλος ο Μοχάμεντ Σαλάχ σημείωσε στον αγώνα εναντίον της Ρέιντζερς στη Γλασκώβη (1-7) το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του Champions League. Μέσα σε 6 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 75ο, 80ο και 81ο λεπτό. Έτσι, καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή μόλις στο 68ο λεπτό, χρειάστηκε μόνο 13 λεπτά για να φτάσει στο κατόρθωμα.