You are currently viewing GBL: Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Stoiximan GBL ο ΠΑΟΚ παίρνοντας το διπλό μέσα στο Περιστέρι

Για την πρεμιέρα της Stoiximan GBL, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε το Σάββατο (5/10) στο Περιστέρι. Εκεί, στο Ανδρέας Παπανδρέου, οι ασπρόμαυροι επιβλήθηκαν των γηπεδούχων με 72-80. Έτσι ξεκίνησαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση παίρνοντας σιγά σιγά προβάδισμα (12-6) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του ματς. Το παιχνίδι ωστόσο, είχε ως κύριο χαρακτηριστικό του τις ανατροπές. Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την πρώτη από αυτές με ένα σερί 7 πόντων, για να περάσει μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα του Καντσιλιέρι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και είχε για όπλο του την άμυνα. Κάπως έτσι, έφτασε να χτίσει μία διαφορά 16 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ασύλληπτη ευστοχία από την περιφέρεια,.

Η ευστοχία του ΠΑΟΚ ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για τη νίκη. Μια νίκη που ήρθε, παρά τη σφοδρή αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη, η οποία επέστρεψε στο 4ο δεκάλεπτο από το -16.

Ο Τζάκσον Κρούζερ ξεχώρισε για τον ΠΑΟΚ με 19 πόντους με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ,