You are currently viewing Η Γαλλία έλιωσε, χωρίς τον παραμικρό οίκτο με 14-0 το Γιβραλτάρ! [vid]

Την μεγαλύτερη νίκη στα χρονικά των προκριματικών EURO πέτυχε η Γαλλία ταπεινώνοντας με το εξωφρενικό 14-0 τους ερασιτέχνες του Γιβραλτάρ!

Η διαστημική Γαλλία σκόρπισε το αδύναμο Γιβραλτάρ με το ασύλληπτο 14-0 και έκανε ένα τσουβάλι ρεκόρ. Δεν άφησαν σε καμία στιγμή το πόδι από το γκάζι οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάν. Πέτυχαν τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους. Κατάφεραν κι «έσπασαν» το 10-0 με το οποίο είχαν επικρατήσει στις 11 Σεπτεμβρίου του 1995 του Αζερμπαϊτζάν. Την ίδια ώρα, η Γαλλία έσπασε ένα αδιανόητο ρεκόρ που κρατούσε από τον Δεκέμβριο του 2006 η Γερμανία. Οι Γερμανοί τότε, είχαν διαλύσει με 13-0 του Σαν Μαρίνο για τα προκριματικά του Euro.

Ο Ζαΐρ-Εμερί (17 ετών και 255 ημερών) έγινε ο 2ος νεότερος σκόρερ με τους «μπλε». Πίσω μόλις από τον Μορίς Γκαστιγκέ που σκόραρε κόντρα στην Ελβετία στις 8 Μαρτίου 1914 (17 ετών και 156 ημερών). Την ίδια ώρα, η Γαλλία γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία που προηγείται με 7 γκολ στο ημίχρονο σε αγώνα προκριματικών Euro.

Παράλληλα, ο Εμπαπέ έγινε ο 3ος σκόρερ στην ιστορία της Γαλλίας. Έφτασε τα 47 γκολ και ξεπέρασε τον Αντουάν Γκριεζμάν!

Επτά στο 1ο, επτά και στο 2ο!

Η Γαλλία μπήκε με φόρα στο ματς. Έδειξε εξ αρχής πως είναι διατεθειμένη να διαλύσει τους φιλοξενούμενους! Ο Σάντος μόλις στο 3ο λεπτό έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ για τη Γαλλία.  Ένα λεπτό αργότερα, ο Τιράμ έγραψε το 2-0. Ο 17χρονος Ζαΐρ-Εμερί στο 16’ έκανε το 3-0. Στην ίδια φάση, ο Σάντος αποβλήθηκε αφήνοντας το Γιβραλτάρ με 10 παίκτες. Έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ στον σκόρερ την ώρα που έβρισκε δίχτυα. Ως εκ τούτου, στο ντεμπούτο του με τους «τρικολόρ», ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός της Παρί βγήκε αναγκαστική αλλαγή, αφού τραυματίστηκε.

Δεν μπορούσε ο Εμπαπέ να μη βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Έτσι, στο 30’ έκανε το 4-0. Ο Κλος τέσσερα λεπτά αργότερα ξεχείλωσε το σκορ γράφοντας το 5-0, με τον Κομάν στο 36’ να πετυχαίνει το έκτο γκολ για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι «μπλε». Συνέχισαν με τον Φοφανά στο 37’ να γράφει το 7-0. Σκορ, το οποίο παρέμεινε μέχρι το πρώτο ημίχρονο.

Η Γαλλία στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν βρήκε κάποιο γρήγορο γκολ. Το Γιβραλτάρ με μαζική άμυνα άντεχε. Ωστόσο οι «τρικολόρ» πήραν γρήγορα μέτρα στο γήπεδο. Έτσι, ο Ραμπιό στο 64’ έκανε το 8-0. Ακολούθησε ο Κομάν που ξαναχτύπησε στο 66’ και έγραψε το 9-0!

στο 73′ ο Ντεμπελέ έγραψε το 10-0, ενώ ο Εμπαπέ δυο λεπτά μετά το εντυπωσιακό 11-0. Ο Γάλλος σούπερ σταρ στο 82ο λεπτό έβαλε ένα γκολ ποίημα από το κέντρο του γηπέδου ξεχειλώνοντας το σκορ στο απίστευτο 12-0! ΚΑΙ όμως δεν σταμάτησαν εκεί! Ο Ζιρού στο 89’ έγραψε το ΑΠΙΘΑΝΟ 13-0, με τον ίδιο παίκτη να ξαναχτυπάει στις καθυστερήσεις για το 14-0 με «τρελό» ψαλιδάκι και τη Γαλλία να σπάει ΚΑΘΕ ρεκόρ!